Παρουσιάστηκε με επιτυχία στην Πάτρα το βιβλίο «Η δική μου Λευκάδα» του Ηλία Γεωργάκη
Στην κατάμεστη αίθουσα του πολυχώρου του Δήμου Πάτρας (αγορά Αργύρη) έγινε την Παρασκευή το βράδυ η παρουσίαση τού νέου βιβλίου του δημοσιογράφου-συγγραφέα ΗΛΙΑ ΓΕΩΡΓΑΚΗ, με τίτλο ‘Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΥΚΑΔΑ’(εκδόσεις fagottobooks).
Ήχοι, στοίχοι, εικόνες και μουσικές ‘παντρεύτηκαν’ με ομιλίες και αφηγήσεις για τη Λευκάδα γοητεύοντας το κοινό.
Στην εκδήλωση μίλησαν οι :
– Χαρά Γιαννοπούλου-Παπαδάτου (συγγραφέας-αρχιτέκτων-πολεοδόμος).
– Παναγιώτης Καββαδάς (πρ. βουλευτής, πρ. Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδος).
– Αγγελικη Περδικάρη (φιλόλογος-ποιήτρια).
Την εκδήλωση συντόνισε ο δημοσιογράφος Πάνος Θεοδωρακόπουλος ενώ αποσπάσματα του βιβλίου διάβασαν οι ηθοποιοί: Ηλίας Λογοθέτης και Μαρία Ζαχαρή.
Οι κανταδόροι του συλλόγου Λευκαδίων Πάτρας τραγούδησαν καντάδες καθώς και το «ΕΛΑ ΚΑΙ ΣΥ» του Ηλία Γεωργάκη.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και χαιρέτησανοι: Χαράλαμπος Μπονάνος – Αντιπεριφερειάρχης Αχαΐας, Ανδρέας Φίλιας – Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος, Παναγιώτης Μελάς – Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Πατρέων, Αναστασία Τογιοπούλου – Αντιδήμαρχος Πολεοδομικού – Κυκλοφοριακού Σχεδιασμού & Δόμησης, Δημοτικής Περιουσίας και Δημοτικών Ενοτήτων Μεσσάτιδας, Παραλίας και Βραχνεϊκων του Δήμου Πατρέων, Γιάννης Σίδερης – πρόεδρος του Συλλόγου Λευκαδιων Πάτρας.
Στην εκδήλωση διαβάστηκε χαιρετισμός τού βουλευτή Λευκάδας κ. Θαν. Καββαδά.
Στο τέλος της εκδήλωσης ο πρόεδρος του συλλόγου Λευκαδίων Πάτρας έδωσε τιμητική πλακέτα στον Ηλία Λογοθέτη, για την μεγάλη προσφορά του στο θέατρο και τον κινηματογράφο