Τα Κάλαντα του Λαζάρου από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Νικιάνας
Τα Κάλαντα του Λαζάρου σε σπίτια και μαγαζιά του χωριού έψαλαν σήμερα, Σάββατο 8 Απρίλη 2023, τα παιδάκια του Νηπιαγωγείου της Νικιάνας.
Τα παιδιά που συνοδεύονταν από τη δασκάλα τους κα. Θέκλα Καψάλη και γονείς κρατούσαν στα χέρια τους καλαθάκια με χειροποίητες κατασκευές των ημερών που είχαν ετοιμάσει καθώς και κρίνους που μοίραζαν στους κατοίκους. Σύμφωνα με τα λεγόμενα των κατοίκων τα Κάλαντα αυτά δεν έχουν ξανακουστεί στο χωριό.