Το πρώτο κρουαζιερόπλοιο για το 2023 κατέπλευσε στο λιμάνι του Νυδριού
Έχοντας πλέον την εμπειρία των κρουαζιερόπλοιων που είχαν προσεγγίσει στο παρελθόν το λιμάνι του Νυδριού, μειωμένες ήταν αυτή τη φορά οι προσδοκίες των επιχειρηματιών από τον κατάπλου του κρουαζιερόπλοιου «EUROPA 2» σημαίας Μάλτας.
Το κρουαζιερόπλοιο μήκους 225μ., με 500 επιβάτες, σύμφωνα με το Επιμελητήριο Λευκάδας, αγκυροβόλησε σήμερα, Τρίτη 13 Ιουνίου 2023, μεταξύ της Μαδουρής και του Σκορπιού. Η αποβίβαση των επιβατών γινόταν με τις λάντζες του πλοίου σε ειδικά διαμορφωμένο και περιφραγμένο χώρο ελεγχόμενης πρόσβασης του λιμανιού.
Γύρω στις 13:45 έφτασε στο λιμάνι η πρώτη λάντζα από το κρουαζιερόπλοιο με το προσωπικό υποδοχής των επιβατών που ξεφόρτωσε και ολόκληρα κιβώτια με νερά και αναψυκτικά. Λίγο αργότερα αφίχθηκαν οι πρώτοι επιβάτες, οι περισσότεροι των οποίων ήταν ηλικιωμένοι.
Παρότι στο χώρο της αποβίβασης περίμεναν 5-6 ταξί δεν είδαμε να μισθώνονται τουλάχιστον από τους πρώτους επιβάτες του πλοίου και για όση ώρα μείναμε στο χώρο, οι οποίοι διασκορπίστηκαν πεζή κατά μήκος της προκυμαίας, ενώ για περιηγήσεις στα γύρω νησιά ούτε κουβέντα να γίνεται.
Άγνωστο πόσοι επιβάτες και αν πράγματι μετακινήθηκαν ντάλα μεσημέρι προς την πόλη της Λευκάδας και τη Μονή Φανερωμένης με δεδομένο μάλιστα ότι το αργότερο μέχρι τις 6:20 το απόγευμα θα έπρεπε να είχαν επιβιβαστεί στις λάντζες για την επιστροφή στο κρουαζιερόπλοιο.
Το Νυδρί όσο παραμελημένο είναι από (Δήμο, περιφέρεια,Λιμενικό ταμείο…) Θα είναι πάντα το κέντρο ενδιαφέροντος κάθε τουρίστα είτε με αυτοκίνητο είτε με κρουαζιερόπλοιο.Οταν λέμε Νυδρί εννοούμε Λευκάδα,Ωναση,Σκορπιό,διακοπες