Θέα στο φαράγγι Κλουσουριά
Θέα στο φαράγγι Κλουσουριά (View of the Kousouria gorge)…
Ένα φυσικό ίσωμα στην άλλη μεριά του δρόμου με ένα προστατευτικό τοιχίο μπροστά του και μια αναπαυτική πολυθρόνα για όσους θελήσουν να καθίσουν για να απολαύσουν την θέα και τα κελαηδήματα των πουλιών χωρίς ενοχλητικούς θορύβους. Η φυσική ομορφιά της ορεινής Λευκάδας που ανταμείβει όλες τις εποχές του χρόνου τον επισκέπτη.
Η θέα από το φαράγγι της Κλουσουριάς είναι πράγματι ονειρική όταν το επιτρέπει ο καιρός και είναι καθαρός ο ορίζοντας. Στο βάθος το Αρκούδι, το Θιάκι και η Κεφαλονιά, πιο μπροστά η Εύγηρος ακουμπισμένη στο βουνό και στα πόδια της το Μαραντοχώρι και ο κάμπος που μοιράζονται…
Το όνομα του φαραγγιού είναι ίσως παράφραση του τοπωνυμίου «Κωλοσούρια» (στα, κατηφορική τοποθεσία, από το κωλοσέρνω) όπως αναφέρει ο Τάσος Π. Κοντομίχης (Τα τοπωνύμια της Λευκάδας, Νεφέλη, Αθήνα, 2000).