Μπορούμε κι αλλιώς!
Μπορούμε κι αλλιώς όπως δείχνουν οι φωτογραφίες! Κάδοι απορριμμάτων στην οδό Άγγελου Σικελιανού στην πόλη της Λευκάδας με κλειστά τα καπάκια.
Δυστυχώς, αυτό αποτελεί εξαίρεση. Σε πάρα πολλές άλλες περιπτώσεις, όπως π.χ. στη Νικιάνα που είναι και ένα από τα δημοφιλή παραθεριστικά θέρετρα στην ανατολική ακτογραμμή του νησιού της Λευκάδας, οι κάδοι απορριμμάτων είναι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων μόνιμα ανοιχτοί. Πέρα από τα ζητήματα υγιεινής και τις δυσάρεστες μυρωδιές που αναδύονται το θέαμα που προσφέρουν δεν είναι ό,τι το καλύτερο, ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που υπερχειλίζουν ή αφήνονται σκουπίδια έξω από τους κάδους.
Η λύση βέβαια του προβλήματος θα ήταν η υπογειοποίηση των κάδων απορριμμάτων που βοηθάει στην βελτίωση της εικόνας, όπως ευτυχώς ήδη έχει γίνει σε πολλά τουριστικά χωριά της Λευκάδας, εξαιρουμένης της Νικιάνας που φαίνεται πως οι κάτοικοί της «έχουν κατουρήσει σε πηγάδι».
Και μπορεί κ. Δήμαρχε, όπως σας ακούσαμε πριν λίγο καιρό να λέτε, να απαγορεύεται η υπογειοποίηση των κάδων κατά μήκος του επαρχιακού οδικού δικτύου αλλά τι γίνεται με τους κάδους στο λιμάνι της Νικιάνας που ανήκει στην αρμοδιότητα του δημοτικού λιμενικού ταμείου ή σε άλλα σημεία του χωριού.