Σε εξέλιξη οι εργασίες για την κατασκευή του νέου Ανοιχτού Θεάτρου Λευκάδας
Στο έργο της αποπεράτωσης του Δημοτικού Θεάτρου Λευκάδας προϋπολογισμού 6,5 εκατομμυρίων ευρώ με πηγή χρηματοδότησης το ΕΣΠΑ της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, εντάσσεται και η κατασκευή του Ανοιχτού Θεάτρου με τα συνοδά του έργα με τις εργασίες να βρίσκονται σε εξέλιξη.
Η συνολική έκταση του προς διαμόρφωση Περιβάλλοντα Χώρου, συμπεριλαμβανομένου και του Ανοιχτού Θεάτρου, ανέρχεται κατά προσέγγιση σε 7.000τμ και του χώρου στάθμευσης σε 4.250τμ, χωρητικότητας 170 οχημάτων. Η χωρητικότητα του Ανοιχτού Θεάτρου θα είναι 848 άτομα, με δυνατότητα τοποθέτησης πρόσθετων εκατό (100) θέσεων στις πλάγιες απολήξεις της κερκίδας. Για την εξυπηρέτηση του κοινού του Ανοιχτού Θεάτρου προβλέπεται η διαμόρφωση επιπλέον WC στο υπόγειο του κτιριακού συγκροτήματος.