Με την παρουσίαση παραδοσιακών χορών ολοκληρώθηκε το διήμερο Μνήμης και Τιμής στη Νικιάνα
Με την εμφάνιση των χορευτικών τμημάτων στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο λιμάνι της Νικιάνας ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής 16 Ιούλη 2023 οι διήμερες εκδηλώσεις Μνήμης και Τιμής για την πρώτη συγκέντρωση των οπλαρχηγών της Ελληνικής Επανάστασης, υπό την οργάνωση και καθοδήγηση του Ιωάννη Καποδίστρια, οι οποίοι είχαν προστρέξει για την ενίσχυση της άμυνας της Λευκάδας που απειλούνταν από τα επεκτατικά σχέδια του Αλή πασά, που διοργάνωσε για 17η χρονιά ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νικιάνας «οι Σκάροι» σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Λευκάδας και το Δήμο Λευκάδας.
Χορούς από διάφορες γωνιές της πατρίδας μας παρουσίασαν με τη συνοδεία ζωντανής ορχήστρας τα χορευτικά των εξής συλλόγων που είχαν προσκληθεί στις εκδηλώσεις: Χορευτικός και Λαογραφικός Σύλλογος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου «Χοροτέχνημα», Πολιτιστικός – Χορευτικός Όμιλος «Χοραγωγία» (Λάρισα), Πολιτιστικός Σύλλογος Ακτίου-Βόνιτσας «Η Θεοτόκος», Πολιτιστικός Σύλλογος Σύβρου «Αντελικός», Ποντιακός Πολιτιστικός Σύλλογος «Ο Άγιος Νικόλαος» καθώς και το χορευτικό τμήμα του οικοδεσπότη συλλόγου Νικιάνας «οι Σκάροι» που παρουσίασε χορούς από τη Σαμοθράκη και την Υπάτη Φθιώτιδας.
Νωρίτερα τα χορευτικά συγκροτήματα παρέλασαν στον κεντρικό δρόμο της Νικιάνας.