Πανηγυρικός εσπερινός με αρτοκλασία τελέστηκε στην Παναγία την Αλεξανδρίτισσα
Πανηγυρικός εσπερινός με αρτοκλασία για την εορτή της Κοίμησης της Θεοτόκου, την μεγαλύτερη απ’ όλες της θεομητορικές γιορτές, τελέστηκε το απόγευμα της Δευτέρας 14 Αυγούστου 2023 στην Παναγία την Αλεξανδρίτισσα, σημείο αναφοράς και συνάντησης όλων των Αλεξανδριτών κάθε Δεκαπενταύγουστο.
Τον εσπερινό τέλεσε όπως κάθε φορά τα τελευταία χρόνια ο Πρωτοπρ. π. Ιωάννης Σκιαδαρέσης, Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Σήμερα Τρίτη 15 Αυγούστου, ανήμερα της εορτής, θα τελεστεί στις 7.30 το πρωί Όρθρος και στη συνέχεια Θεία Λειτουργία.
Η κτητορική εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου βρίσκεται ένα περίπου χλμ. νότια του χωριού Μαυρογιαννάτα Αλεξάνδρου. Ιδρύθηκε από τη χήρα Σινιόρα Ιωάννου Σέρβου και την κόρη της Αναστασία, σύζυγο του παντοδύναμου Βενετσάνου στρατιωτικού Κόντε Άγγελου Όριο. Πάνω από τη δυτική είσοδο του ναού υπάρχει αψιδωτή κόγχη όπου αναγράφεται το έτος 1795, ενώ πιο πάνω υπάρχει ανάγλυφος σταυρός που στο κάτω μέρος του φέρει την επιγραφή «ΑΝΕΚΕΝ…». Η χρονολογία αυτή ίσως να παραπέμπει στην ανακαίνιση της εκκλησίας. Είναι μονόχωρη επτανησιακή βασιλική με γραπτή ουρανία. Οι δύο πλούσιες γυναίκες χρησιμοποίησαν για τη διακόσμηση του ναού τους καλύτερους τότε ζωγράφους της Λευκάδας, το Σπ. Βεντούρα (ζωγράφισε το δωδεκάορτο και ίσως και το δωδεκαπόστολο), τον Ιω. Ρούσσο και το Σπ. Καμπίσο-Μπέλλο (ζωγράφισε τα θυρόφυλλα του ναού).