Το μονοπάτι «Καλκάνη» στον Άγιο Νικήτα
Του
Σπ. Κουκουλιώτη
Το κατηφορικό πλακόστρωτο παλιό μονοπάτι που βρίσκεται εκεί απ’ τις απαρχές του οικισμού, αποτελεί σήμερα μια δεύτερη είσοδο στον οικισμό και εξυπηρετεί εκατοντάδες επισκέπτες προς τον κεντρικό πεζόδρομο και την παραλία
Παρά την «δυσκολία» να το περάσει κανείς με άνεση, κυρίως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι ή με κινητικά προβλήματα, χρησιμοποιείται από πολλούς γιατί είναι αρκετά γραφικό, με θέα στην θάλασσα και «κόβει δρόμο» προς την παραλία όταν μάλιστα ο κεντρικός πεζόδρομος είναι σχεδόν αδιαπέραστος απ’ τα φορτηγά της τροφοδοσίας τις πρωινές ώρες.
Μάλιστα το σημείο που βρίσκεται το χαρακτηριστικό παγκάκι έχει πολλές φορές προβληθεί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Σήμερα 19/8/23 κινούμενος προς την είσοδο της κατοικίας μου απ’ το μονοπάτι με σχετικά φορτωμένα τα χέρια υπήρχε μια μεγάλη πέτρα σχεδόν στη μέση του πιο κατηφορικού σημείου του.
Λίγα μέτρα πιο πέρα, στο παγκάκι, βρισκόταν ένα ζευγάρι μεσήλικων αλλοδαπών.
Ακούμπησα τα ψώνια στο πλακόστρωτο κι έσκυψα να μετακινήσω την πέτρα γιατί ήταν εμφανώς επικίνδυνο να χτυπήσει κάποιος. Πετάχτηκε τότε η αλλοδαπή γυναίκα και μου φώναξε επιτακτικά: – Όχι, όχι!!! – «Και γιατί όχι;», είπα με περιέργεια Κι αυτή μου απάντησε: -«Μέσα σε λίγη ώρα 4 άνθρωποι γλίστρησαν κι έπεσαν στο σημείο κι εγώ μαζί»!!!!
Άφησα τη πέτρα στη θέση της κι έφυγα κουνώντας το κεφάλι μου, μη ξέροντας πώς να απολογηθώ, γιατί γνώριζα το θέμα!
Κι αυτό γιατί εδώ και αρκετά χρονιά, περίπου 10, οι περίοικοι είχαμε υποβάλει αίτημα στο Δήμο να ασχοληθεί με το μονοπάτι. Και σε σχέση με τοιχία αντιστήριξης (το σημείο έχει πληγεί ανεπανόρθωτα από τον σεισμό του 2015 και βρίσκεται κυριολεκτικά στον αέρα σήμερα) και σε σχέση με την απορροή των ομβρίων που δημιουργούν λίμνη εκεί και απορρέουν όπως όπως -μέσα από την ιδιοκτησία Φέτση- αλλά και την επιδιόρθωση του μονοπατιού με υλικά που δεν είναι ολισθηρά. Διότι το φαινόμενο να «σκάνε» κάτοικοι – πολίτες – επισκέπτες με τον κ@λο τους στο πλακόστρωτο σαν καρπούζια είναι επαναλαμβανόμενο φαινόμενο όλα τα χρόνια …
Τι και που αιτηθήκαμε!
Φωνή βοώντος …
Συμφωνω απολυτα με τον κ Κουκουλιώτη το βιωνω καθημερινα κ η κατασταση του μονοπατιού χειροτερευει χρονο με το χρονο χωρις να επισκευάζεται η να δοθεί μια λυση για τα όμβρια που καταλήγουν ολα στο κτημα μου με τις συνέπειες που αυτο συνεπάγεται