Καθαρίστηκε σε ένα τμήμα του η κοίτη του ρέματος «Δάφνης-Μποϊντού» που περνά από το κέντρο της Νικιάνας
Επειδή και τα καλά πρέπει να λέγονται… και να γράφονται.
Μόλις πριν λίγες μέρες υπέπεσε στην αντίληψή μας ότι καθαρίστηκε με ευθύνη της Περιφερειακής Ενότητας Λευκάδας από την πυκνή βλάστηση για την αποφυγή πλημμυρών η κοίτη του ρέματος «Δάφνης-Μποϊντού» που περνά από το κέντρο της Νικιάνας, για το οποίο είχαμε γράψει πρόσφατα .
Ο χείμαρρος πριν τον καθαρισμό
Ο χείμαρρος μετά τον καθαρισμό
Επισκεφθήκαμε σήμερα το ρέμα και πράγματι διαπιστώσαμε ότι έχει καθαριστεί σε ικανοποιητικό, μάλλον, βαθμό σε ένα τμήμα του καμιά διακοσαριά μέτρα πιο πάνω από την εκβολή του στη θάλασσα. Απορίας άξιο που οδηγούν τα τρία τουλάχιστον λάστιχα που ακολουθούν σα φίδια την κοίτη του χειμάρρου και που καλό θα ήταν κάποια στιγμή να ελεγχθούν.
Ο χείμαρρος πριν τον καθαρισμό
Ο χείμαρρος μετά τον καθαρισμό
Με την ευκαιρία αυτή διαπιστώσαμε και μια βλάβη νερού από ιδιωτική μάλλον παροχή (;) καμιά εκατοπενηνταριά μέτρα μετά το γεφύρι, που βρίσκεται πίσω από το παλιό Δημοτικό Σχολείο της Νικιάνας, που ούτε με πυξίδα δεν θα εντοπίζονταν σημείο αυτό και καλό θα ήταν να επιληφθεί του θέματος κάποια στιγμή η αρμόδια υπηρεσία του Δήμου Λευκάδας.