Ξεκίνησαν σήμερα οι εορτασμοί για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου
Ξεκίνησαν σήμερα Παρασκευή 27 Οκτώβρη 2023 οι εορτασμοί για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Στα σχολεία της Π.Ε Λευκάδας πραγματοποιήθηκαν ομιλίες με θέμα τη σημασία της εορτής ενώ ακολούθησαν στις 11:00 το πρωί καταθέσεις στεφάνων από αντιπροσωπείες μαθητών στο Ηρώο της πόλης της Λευκάδας.
Σις 11:00 το πρωί της 28ης Οκτωβρίου θα τελεστεί δοξολογία στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελίστριας Λευκάδας. Την κυβέρνηση θα εκπροσωπήσει η Δήμητρα Λυγούρα, Γ.Γ. Αντεγκληματικής Πολιτικής. Στις 11:30 θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλης.
Ο εορτασμός θα κορυφωθεί με την παρέλαση που θα πραγματοποιηθεί συνοδεία της Φιλαρμονικής Εταιρείας Λευκάδας στις 12:30 το μεσημέρι στην παραλιακή οδό Θεοδώρου Ν. Φλογαΐτη.