Οι αστυνομικοί της Λευκάδας διαμαρτυρήθηκαν για την οπαδική βία
Ζητούν την απεμπλοκή της ΕΛ.ΑΣ από τη φύλαξη των γηπέδων
Διαμαρτυρία πραγματοποιήθηκε σήμερα έξω από τη Διεύθυνση Αστυνομίας Λευκάδας, στο πλαίσιο αντίστοιχων κινητοποιήσεων που έγιναν σε όλη τη χώρα με αφορμή το πρόσφατο περιστατικό του βαρύτατου τραυματισμού του νεαρού αστυνομικού από φωτοβολίδα στο γήπεδο του Ρέντη.
Σε δήλωσή του στα «Λευκαδίτικα Νέα» ο πρόεδρος της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Λευκάδας Κωνσταντίνος Κουντούρης είπε:
«Σήμερα γίνεται μία καθολική διαμαρτυρία σε όλη την Ελλάδα για τα γεγονότα που συνέβησαν και τον βαρύτατο τραυματισμό του συναδέλφου. Θέλουμε να καταδικάσουμε τα επεισόδια απ΄ όπου και αν προέρχονται. Ευχόμαστε στο συνάδελφο να είναι καλά και να γυρίσει γρήγορα κοντά μας και καλό κουράγιο στους οικείους τους. Η βία απ΄ όπου και αν προέρχεται πρέπει να σταματήσει. Δεν γίνεται να υπάρχει βία στους αθλητικούς χώρους. Η αστυνομία πρέπει να φύγει από τα γήπεδα. Δεν έχει καμιά δουλειά. Είναι για την κοινωνία και γενικότερα για το κοινό έγκλημα».