Με επιτυχία η συναυλία της ΕΛΜΕ και του ΣΕΠΕ για την οικονομική ενίσχυση μαθήτριας
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης 21 Δεκέμβρη 2023, στην κεντρική πλατεία της πόλης της Λευκάδας, η Χριστουγεννιάτικη συναυλία αλληλεγγύης από καθηγητές και μαθητές του μουσικού σχολείου Λευκάδας για την οικονομική ενίσχυση μαθήτριας με σοβαρό πρόβλημα υγείας, που διοργάνωσαν η ΕΛΜΕ Λευκάδας και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λευκάδας. Στο χώρο της συναυλίας συγκεντρώθηκαν χρήματα με ευθύνη της ΕΛΜΕ για τη στήριξη της μικρής μαθήτριας.
Στη συναυλία συμμετείχαν μουσικά σχήματα από το Μουσικό σχολείο, η Μπαντίνα του Μουσικού σχολείου καθώς και το σύνολο Βαλκανικής Μουσικής του Μουσικού σχολείου Λευκάδας.
Στη συναυλία καλούσαν επίσης το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας – Βόνιτσας, σημειώνοντας ότι η αλληλεγγύη που προέρχεται από το λαό για το λαό μέσα από τους φορείς του, και όχι από το δήθεν «φιλάνθρωπο ενδιαφέρον» διάφορων λαμπερών διοργανωτών «γκαλά», είναι όπλο στα χέρια του λαού και πηγή δύναμης, καθώς και ο Σύλλογος Εργαζομένων του Νοσοκομείου Λευκάδας, ο οποίος τόνιζε: «οφείλουμε να εκφράσουμε έμπρακτα τη στήριξη και την αλληλεγγύη μας και να συμμετέχουμε στην προσπάθεια αυτή».