Με επιτυχία ο καθιερωμένος Χριστουγεννιάτικος χορός του «Αλέξανδρου» Νυδριού
Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το βράδυ του Σαββάτου 23 Δεκέμβρη 2023, στο κτήμα Γαρδέλη στο Νυδρί, ο καθιερωμένος Χριστουγεννιάτικος χορός του Πολιτιστικού Συλλόγου Νυδριού και Περιχώρων «Αλέξανδρος».
Για τους καλεσμένους έπαιξαν και τραγούδησαν οι μουσικοί: Χρήστος Μαρτίνης (κλαρίνο), Λάμπρος Τζόκας (βιολί, τραγούδι), Μαρία Ναστούλη (τραγούδι), Γιώργος Νικολόπουλος (λαούτο), Πέτρος Μήτσου (γκάιντα), Στέλιος Ζαβιτσάνος (κρουστά), ενώ τον χορό άνοιξαν τα παιδικά τμήματα του συλλόγου.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης τιμήθηκαν για την προσφορά τους στο σύλλογο οι δασκάλες των χορευτικών τμημάτων κ. Πέννυ Τσερέ και η κ. Νάνσυ Σακκά, με την δεύτερη να αποχωρεί μετά από επτά χρόνια και τη θέση της να καταλαμβάνει ο Βασίλης Μπίτσης. Τιμήθηκε επίσης ο επί 22 συναπτά έτη πρόεδρος του συλλόγου, Αναστάσιος Γαζής, στον οποίο απονεμήθηκε ο τίτλος του επίτιμου μέλους, με τον ίδιο να σημειώνει ότι παραχώρησε τη σκυτάλη στη νέα γενιά και να εύχεται να συνεχίσει ο σύλλογος να έχει καλή πορεία.
Εκ μέρους του προέδρου κ. Δημήτρη Κοντοπρία που απουσίαζε τους καλεσμένους καλωσόρισε η Αντιπρόεδρος του συλλόγου κα Ευαγγελία Βρεττού-Γαζή. Χρέη παρουσιαστή εκτέλεσε ο Νίκος Βερύκιος ο οποίος είχε αναλάβει και τον στολισμό της αίθουσας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στην είσοδο της αίθουσας υπήρχε ένα κουτί όπου συλλέγονταν οικονομική βοήθεια για την ενίσχυση της μαθήτριας που αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας, καθώς το νησί της Λευκάδας έχει γίνει μία γροθιά για την αντιμετώπιση του ζητήματος αυτού.
************************************************************
************************************************************
************************************************************
************************************************************