Ορκίστηκε ο νέος Δήμαρχος και η νέα δημοτική αρχή Μεγανησίου
Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης 28 Δεκέμβρη 2023, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, η τελετή ορκωμοσίας του νέου Δημάρχου Μεγανησίου, Γεράσιμου Κατωπόδη, και της νέας Δημοτικής αρχής Μεγανησίου.
Την τελετή του αγιασμού και της ορκωμοσίας τέλεσε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Λευκάδος και Ιθάκης κ. Θεόφιλος.
Στην τελετή ορκωμοσίας παρέστησαν μεταξύ άλλων ο βουλευτής Λευκάδας, κ. Αθανάσιος Καββαδάς, ο απερχόμενος Αντιπεριφερειάρχης Λευκάδας, κ. Ανδρέας Κτενάς, ο απερχόμενος Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Χαράλαμπος Καλός, ο νέος Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Ξενοφών Βεργίνης, ο απερχόμενος Δήμαρχος Μεγανησίου, κ. Παύλος Δάγλας, κ.ά.