Η Ολυμπία (Ολίβια) Καρδακάρη η νέα πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων Νήσων
Στην εκλογή του νέου του προεδρείου προχώρησε το Περιφερειακό Συμβούλιο Ιονίων Νήσων σήμερα Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024.
Πρόεδρος αναδείχτηκε από την παράταξη του Περιφερειάρχη «Ιόνια Εποχή με Γιάννη Τρεπεκλή» η περιφερειακή σύμβουλος Ολυμπία (Ολίβια) Καρδακάρη με 30 ψήφους. Αντιπρόεδρος εκλέχτηκε ο Νικόλαος Μουζακίτης από την δεύτερη σε εκλογική δύναμη παράταξη «Ιόνιο Δυνατά! Κάθε Νησί Ψηλά» με 30 ψήφους και Γραμματέας ο Αλέξανδρος Μιχαλάς από την τρίτη σε εκλογική δύναμη παράταξη «ΑΝ.Α.Σ.Α. για τα Ιόνια Νησιά».
Η τρεις περιφερειακοί σύμβουλοι της «Λαϊκής Συσπείρωσης» ψήφισαν «λευκό», ενώ από την συνεδρίαση του 35μελούς οργάνου απουσίαζαν, αν και κλήθηκαν, οι περιφερειακοί σύμβουλοι Ρόδη Κράτσα-Τσαγκαροπούλου και Ανδρέας Κτενάς.