Αδερφομοίρια…
Το έχουμε παρατηρήσει σε παλιά πέτρινα σπίτια κυρίως στην ορεινή Λευκάδα, όπου κατοικούσε παλιότερα ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού του νησιού μας. Έχουμε παρατηρήσει το φαινόμενο να είναι η πορτοπούλα στον πάνω όροφο (ανώι) λιθιασμένη, δηλαδή να έχει κλειστεί με λιθοδομή, ένα γεγονός που προκαλεί εκ πρώτης όψεως εντύπωση για τον σκοπό αυτής της ενέργειας.
Ο λόγος είναι απλός. Αυτό γινόταν όταν μοιράζονταν ακριβώς στη μέση το πατρικό σπίτι σε δύο αδέρφια, όπως γινόταν εξάλλου και με τα χωράφια. Ήταν τα αποκαλούμενα αδελφομοίρια, όπως καμιά φορά ακούμε και σήμερα να λένε.