Πρωταθλητής Ελλάδας για 3η φορά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λύσης Σκακιστικών Προβλημάτων ο Παναγιώτης Κονιδάρης
Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 12 Μαΐου 2024 στο Αιγάλεω το 22ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λύσης Σκακιστικών Προβλημάτων που διοργάνωσε η Επιτροπή Καλλιτεχνικού Σκακιού της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Αιγάλεω.
Ο διαγωνισμός έγινε σε δύο γύρους με συνολικά δώδεκα (12) προβλήματα προς λύση (δύο ορθόδοξα 2 κινήσεων, δύο ορθόδοξα 3 κινήσεων, δύο ορθόδοξα πολλών κινήσεων, δύο σπουδές, δύο βοηθητικά και δύο αντίστροφα). Ο χρόνος σκέψης για κάθε γύρο ήταν δύο (2) ώρες. Η κατάταξη έγινε με βάση τους βαθμούς που συγκέντρωσε κάθε λύτης. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, δεύτερο κριτήριο ήταν ο συντομότερος χρόνος.
Πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη φορά (2015, 2022 και 2024) αναδείχτηκε ο Μεγανησιώτης Παναγιώτης Κονιδάρης, φαρμακοποιός στο επάγγελμα, και όπως ο ίδιος παρατηρεί στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook «με μια ψυχοβγαλτικη διαφορά μισού πόντου από τον δεύτερο Νίκο Μενδρινό, αλλά με έσωσε ένας δυνατός πρώτος γύρος. Ανακούφιση…».
Να ευχηθούμε στον φίλο τον Παναγιώτη συγχαρητήρια και πάντα επιτυχίες!