Άκρως επικίνδυνες για πεζούς και οδηγούς είναι οι ξεθωριασμένες διαβάσεις πεζών
Είναι μία από τις κεντρικότερες διαβάσεις πεζών στην πόλη της Λευκάδας.
Βρίσκεται στην οδό Θεόδωρου Ν. Φλογαΐτη, δίπλα από την στάση του ΚΤΕΛ και πολύ κοντά στον κόμβο της Αστυνομίας. Καθημερινά περνούν από την διάβαση αυτή εκατοντάδες τουρίστες, που συνηθισμένοι στην τήρηση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλειά τους, αλλά και τους οδηγούς, που δεν μπορούν να διακρίνουν από απόσταση τη διάβαση, αφού οι γραμμές της έχουν πλέον ξεθωριάσει -για να μην πω ότι έχουν εντελώς σβήσει- και δεν φαίνεται, ιδιαίτερα τις νυκτερινές ώρες, όταν η ορατότητα είναι μειωμένη.
Αντίστοιχη όμως εικόνα παρουσιάζουν και άλλες διαβάσεις πεζών τόσο στην πόλη της Λευκάδας όσο και στη Νικιάνα όπου ζω και όπου σε μία από αυτές, στο κέντρο του χωριού, έχουν σημειωθεί σε διάστημα μόλις ενός περίπου μήνα δύο ατυχήματα, με ευτυχώς υλικές μόνο ζημιές.