Kαθορίστηκαν οι τιμές εισιτηρίων του Φεστιβάλ και η ενοικίαση του Ανοιχτού Θεάτρου και του Κηποθεάτρου
Με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Λευκάδας καθορίστηκαν τα αντίτιμα κατά την πραγματοποίηση πολιτιστικών εκδηλώσεων την καλοκαιρινή περίοδο 2024.
Σε σχέση με την αντίστοιχη απόφαση της Δημοτικής Επιτροπής, που απετέλεσε και την εισήγηση της δημοτικής Αρχής, τροποποιήθηκε η τιμή του εισιτηρίου για τις παραστάσεις του Φεστιβάλ Φολκλόρ, που θα είναι 5 ευρώ, για όλες τις ημέρες (η αρχική πρόταση ήταν το εισιτήριο να είναι 10 ευρώ στην τελετή έναρξης και λήξης και τις άλλες μέρες 5 ευρώ).
Συγκεκριμένα καθορίστηκαν ως εξής οι τιμές των εισιτηρίων και τα αντίτιμα για την ενοικίαση στα διάφορα καλλιτεχνικά σχήματα του Κηποθεάτρου «Άγγελος Σικελιανός» και του Ανοιχτού Θεάτρου:
1. Ανοιχτό θέατρο για παραστάσεις ενηλίκων 600,00 ευρώ.
2. Ανοιχτό θέατρο για παραστάσεις Παιδικού Θεάτρου 450,00 ευρώ.
3. Ανοιχτό θέατρο για παραστάσεις Ιδιωτικών Σχολών (Λευκάδας) 350,00 ευρώ.
4. Κηποθέατρο 250,00 ευρώ για όλους εκτός Λευκάδας.
5. Δημοτικός Κινηματογράφος εισιτήριο 3,00 ευρώ.
6. Φεστιβάλ φολκλόρ είσοδος 5,00 ευρώ για όλες τις ημέρες διεξαγωγής του.
Πριν από κάθε παραχώρηση, θα υπογράφεται ειδικό συμφωνητικό παραχώρησης χρήσης, προκειμένου ο Δήμος Λευκάδας να διασφαλίσει την ασφαλή και ομαλή διεξαγωγή των εκδηλώσεων.