Ξέσπασε με «πεντάρα» στον Βατανιακό ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μάι 20th, 2012

Ξέσπασε με «πεντάρα» στον Βατανιακό ο Τηλυκράτης

Σαρωτικός ήταν ο Τηλυκράτης, ο οποίος επιβλήθηκε 5-0 του Βατανιακού, με την ομάδα της Πιερίας να παραμένει σε δύσκολη θέση.

Η ομάδα της Λευκάδας από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό ήταν καλύτερη και με πολυφωνία στο σκοράρισμα πήρε μια ευρεία νίκη. Τα γκολ σημείωσαν οι Ρούσσης (11’), Συμελίδης (31’), Κατσίκης (60’), Νάκου (69’) και Κόκκαλης (90’).

Αν και ο Βατανιακός καιγόταν για τους βαθμούς της νίκης, προκειμένου να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, ο Τηλυκράτης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 11’ ο Ρούσσης με προβολή έκανε το 1-0. Στο 17’ ο Σακελαρίδης απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Νάκου, ενώ στο 31’ ο Συμελίδης σημείωσε το 2-0 για την ομάδα της Λευκάδας, ύστερα από ατομική προσπάθεια και εύστοχο πλασέ. Το πρώτο σουτ που έκανε η ομάδα της Πιερίας στο παιχνίδι ήταν στο 43’ με τον Τσικαδέρη, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν την υπεροχή. Στο 60’ ο Κατσίκης προ κενής εστίας μετά από σέντρα του Νάκου πέτυχε το 3-0, ενώ στο 69’ ο Νάκου με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 4-0. Ο Βατανιακός δεν έδειχνε σε θέση να ακολουθήσει τον ρυθμό του Τηλυκράτη, έχοντας ελάχιστες επισκέψεις στα καρέ του Σταυράκη. Στο 89’ ο Κόκκαλης είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε με σουτ, ύστερα από πάσα του Κατσίκη, το τελικό 5-0.

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: Σταυράκης, Παπανίκου, Καταγής, Πουταχίδης, Ρούσσης (66’ Χριστοδούλου), Ιασωνίδης, Κατσίκης, Νάκος, Θανέλλας (68’ Κόκκαλης), Αχείμαστος (73’ Φέτσης), Συμελίδης

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: Σακελαρίδης, Λαζαρίδης, Νίκου, Τριανταφύλλου (64’ Σταυρογιάννης), Δερμίσης, Ραπτόπουλος, Γιαξής, Τσικαδέρης (64’ Μπουζούκης), Ανδρονικίδης (46’ Τσέργας), Σαββίδης, Ντούλας