Εξώδιος ακολουθία του Μητροπ. Νικοπόλεως και Πρεβέζης
Τελέσθηκε χτες, στον Ιερό Ναό του Αγίου Κωνσταντίνου Πρέβεζας, χοροστατούντος του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Ιερωνύμου, η εξώδιος ακολουθία του Μητροπολίτη Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ. Μελετίου, ο οποίος αντιμετώπιζε τους τελευταίους μήνες σοβαρά προβλήματα υγείας και απεβίωσε στα 79 του χρόνια στο μοναστήρι του Προφήτη Ηλία.
Το σκήνωμα του Μητροπολίτη είχε τεθεί από προχθές σε λαϊκό προσκύνημα στον Ιερό ναό του Αγίου Κωνσταντίνου, ενώ η μέρα της νεκρώσιμης ακολουθίας ήταν αργία για την πόλη. Τάφηκε σε ειδικό χώρο στην ανατολική πλευρά του Ναού τον οποίο έχει χτίσει ο ίδιος και τον είχε επιλέξει ως τελευταία του κατοικία.
Το Δημοτικό Συμβούλιο Πρέβεζας απεφάσισε, μεταξύ άλλων, σε κατεπείγουσα συνεδρίασή του να δοθεί το όνομα του εκλιπόντος σε έναν δρόμο ή μια πλατεία της Πρέβεζας.
[Gallery not found]Φώτο: Νίκος Ζαβιτσάνος