Εδώ το καλό μαγιάτικο!
Στην πόλη της Λευκάδας, σήμερα το μεσημέρι, στο ψαράδικο του Κώστα Σάντα στον Αϊ Μηνά. Αρκετοί ήταν οι περαστικοί -ξένοι ιδιαίτερα- που κοντοστέκονταν να το χαζέψουν.
Αρκετά μεγαλούτσικο, μαγιάτικο είναι, η δε επιστημονική του ονομασία Seriola dumerili. Όπως διαβάσαμε το μεγαλύτερο μέγεθος ψαριού που έχει καταγραφεί επίσημα έφτανε τα 190 cm και το βάρος του ξεπερνούσε τα 80 kg.
Και δυο βιντεάκια σχετικά με τον ερασιτεχνικό τρόπο ψαρέματος του μαγιάτικου.