Σεπτεμβριανή ανταπόκριση από το χωριό
Ξεπρόβαλαν δειλά-δειλά, ναρκωμένα στην αρχή, δίχως ανάκαρα, από την καλοκαιρινή ανομβρία…
![]() |
![]() |
… τα πρώτα φθινοπωρινά αγριολούλουδα, περιμένοντας τα πρωτοβρόχια για να πάρουν λίγο πάνω τους.
![]() |
Από αυτά που πρωτοβιάζονται να δουν το φως του ήλιου είναι τα κολχικά, όπως το Κολχικό το Ποικιλόγραμμο (Colchicum bivonae), με τα λιλά χρώματά του. Πανέμορφο αλλά και δηλητηριώδες. Περιέχει, όπως διαβάσαμε, ένα ισχυρό δηλητήριο, την κολχικίνη, με το οποίο λέγεται ότι σκότωσε η Μήδεια τα παιδιά της στην Κολχίδα. Από εκεί πήρε το όνομά της η κατηγορία αυτή.
Ακολουθούν τα κυκλάμινα, με το πιο διαδεδομένο είδος, το Κυκλάμινο το Γραικό (cyclamen graecum) και λίγο αργότερα, είναι νωρίς ακόμη, οι πανέμορφοι κρόκοι…
![]() |
![]() |