Αγρίνιο – Λευκάδα σημειώσατε ένα
Λέτε γι” αυτό να γέμιζε ασφυκτικά φέτος η Λευκάδα, ιδιαίτερα δε τα Σαββατοκύριακα; Ποιος ξέρει, μπορεί!
«ΑΓΡΙΝΙΟ: ΠΟΛΗ ΝΑ ΖΕΙΣ…
Το καλοκαίρι τελείωσε… καλό χειμώνα και κάθε κατεργάρης στο πάγκο του τώρα!!!
Το σημαίνον γεγονός αυτού του καλοκαιριού στην πόλη μας , έκτος από τον πολιτιστικό… Αύγουστο, ήταν πως κατά ένα περίεργο τρόπο σε όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού το Αγρίνιο μια από τις πιο hot (θερμοκρασιακά εννοώ ) πόλεις της Ελλάδας, έσφυζε από ζωή! Είτε σαββατοκύριακα, είτε ακόμη τις μέρες του δεκαπενταύγουστου η πόλη δεν θύμιζε σε τίποτα την έρημη εικόνα που αντίκριζε κανείς παλιότερα. Γιατί άραγε; Ένας λόγος που δεν έφυγε ο κόσμος είναι πως το φετινό καλοκαίρι δεν ήταν και το πιο καυτό των τελευταίων ετών. Δεν είναι όμως αυτό. Μήπως άλλαξε ξαφνικά η ποιότητα ζωής στην πόλη; Μήπως γίναμε τουριστικός προορισμός εν μια νυκτεί ; Ούτε! Απλά πολλοί ακολούθησαν το σύστημα τρώμε και πίνουμε το καφέ μας ή το ποτό μας στο φτηνό Αγρίνιο και πεταγόμαστε για κάνα μπάνιο στη Λευκάδα και στη Ναύπακτο. Η ακρίβεια της θάλασσας μετέτρεψε το Αγρίνιο σε τόπο μαγευτικό, εξωτικό, σε μαγικό νησί… Δει δη χρημάτων, ω άνδρες Αγρινιώτες!!!»
(Αναρτήθηκε στο www.agrinio-culture.blogspot.com)