Κύπελλο Ελλάδας: Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Τηλυκράτης (Βίντεο) | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Πε, Οκτ 25th, 2012

Κύπελλο Ελλάδας: Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Τηλυκράτης (Βίντεο)

Πρέβεζα (ανταπόκριση) – Ο ΑΟΚ προκρίθηκε δια πυρός και σιδήρου στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Μετά το 0-0 στη κανονική διάρκεια και στην παράταση, προκρίθηκε με 5-3 στα πέναλτι. Για τον ΑΟΚ ευστόχησαν στα πέναλτι ο Πλιάγκας, ο Αναστόπουλος, ο Ενσαλίβα, ο Μπρατσιάνι, ο Τριποτσέρης ενώ ο Σουλογάνης κράτησε την ομάδα όρθια. Ο ΑΟΚ στην επόμενη φάση θα παίξει με τον Παναιγιάλειο.

Ο Κώστας Βασιλακάκης όπως αναμενόταν πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές, στο αρχικό σχήμα.

Ο Σουλογάνης πήρε τη θέση του Αποστολίδη, κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα δεξιά έμεινε βασικός ο Παγώνης και αριστερά έπαιξε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι του ΑΟΚ, ο Ντόσης. Στο κέντρο της άμυνας διατηρήθηκε το βασικό δίδυμο με Τριποτσέρη και Μαραγκό. Στη μεσαία γραμμή στη θέση του Ντιέ, έπαιξε ο Αναστόπουλος που μαζί με τον Ενσαλίβα ήταν οι δυο ανασταλτικοί μέσοι. Ο Καπνόπουλος ήταν ο τρίτος στη μεσαία γραμμή, λίγο πιο ελεύθερος από τους Αναστασόπουλο και Ενσαλίβα. Στα πλάγια και μπροστά ξεκίνησαν ο Ντος Σάντος και οι δυο Κροάτες Ποσίνκοβιτς- Μιγιάτοβιτς.

Στο 90λεπτο ο ΑΟΚ δεν έδειξε πολλά πράγματα. Είχε την πρωτοβουλία αλλά δε δημιούργησε κλασσικές ευκαιρίες. Δεν είχε ρυθμό, απέναντι σε μια μέτρια ομάδα.

Το παιχνίδι γενικά ήταν μετριότατο. Περισσότερο για… ύπνο. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην παράταση.

Στο 37` ο Φέτσης σημάδεψε το δοκάρι για τους γηπεδούχους, στη συνέχεια της φάσης σκόραρε ο Σαχινίδης αλλά από θέση οφσάιντ.

Στο 77` καλή ευκαιρία για τον ΑΟΚ, όπου διαδοχικά σουτ του Αναστασόπουλου, απομάκρυνε ο Ταιρής, που ήταν πολύ καλός. Στην παράταση ο ΑΟΚ πλησίασε στο γκολ με τον Πλιάγκα, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με φάουλ του Παλάσκα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Τηλυκράτης: Ταιρής, Κλάζογλου, Φέτσης, Μελισσόπουλος, Μπασιούκας, Ντζιμάνης, Καταγής Σ , Γεωργαντζιάς, Τεπετός, Σμίλτος, Σαχινίδης.

Αλλαγές: 50` Κομνηνάκης στη θέση του Φέτση – 68` Παλάσκας στη θέση του Μελισσόπουλου – 72` Καταγής Γ στη θέση του Μπασιούκα

ΑΟΚ: Σουλογάνης, Παγώνης, Ντόσης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Αναστασόπουλος, Καπνόπουλος, Ποσίνκοβιτς, Μιγιάτοβιτς, Ντος Σάντος.

Αλλαγές: 46` Πλιάγκας στη θέση του Ντος Σάντος – 68` Μπρατσιάνι στη θέση του Καπνόπουλου – 74` Κουμπρόγλου στη θέση του Μιγιάτοβιτς

Δείτε σε βίντεο του PrevezaSportsTV όλα τα πέναλτι του παιγνιδιού Τηλυκράτης – Καβάλα για την Α΄ φάση του κυπέλλου Ελλάδος

Και πιο κάτω τις δηλώσεις των δύο προπονητών Σάββα Καρυπίδη (Τηλυκράτης) και Κώστα Βασιλακάκη (ΑΟΚ)

Αφήστε το σχόλιό σας

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>