Ισόπαλος 1-1 και με μικροεπεισόδια ο αγώνας Οδυσσέας Νυδριού – Όλυμπος Κέρκυρας (Φώτο + Βίντεο) | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Δεκ 16th, 2012

Να αναφέρουμε κατ΄ αρχάς ότι μπορεί μεν ο αγώνας να διεξήχθη στο μεγαλύτερό του μέρος χωρίς βροχή, αν εξαιρέσουμε κάποιες ψιχάλες κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το γήπεδο του Οδυσσέα Νυδριού «Ν. Στεριώτης» κάθε άλλο παρά ενδεικνυόταν, σήμερα το απόγευμα, για καλό ποδόσφαιρο παρ΄ όλες τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλαν κατά διαστήματα οι παίχτες και και των δύο ομάδων. Χαρακτηριστικά είναι τα λόγια που ακούσαμε να λέγονται από κάποιον παίχτη των φιλοξενουμένων: «Αυτό δεν είναι καν λάσπη, αλλά βούρκος, από τα πιο χάλια γήπεδα που έχω δει…».

1

Οι δυο ομάδες μπήκαν από την αρχή ακόμη της αναμέτρησης δυναμικά στο παιγνίδι διεκδικώντας η καθεμιά για τον εαυτό της και για τους δικούς της λόγους την πολυπόθητη νίκη. Ο Όλυμπος Κέρκυρας για να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες του για την άνοδο στη Γ΄ εθνική και η τοπική ομάδα του Νυδριού για να διατηρήσει, παρά τα όποια ενδεχόμενα προβλήματα την ταλανίζουν -ποικίλα ήταν τα σχόλια που ακούγονταν μεγαλόφωνα στις κερκίδες από φιλάθλους και πρώην παράγοντες της ομάδας- την παραμονή της στην κατηγορία.

2

Σκληρός αλλά χωρίς υπερβολές στη μεγαλύτερή του διάρκεια ο αγώνας με την πρώτη καλή ευκαιρία να σημειώνεται για τους γηπεδούχους στο 14΄ όταν η μπάλα κατέληξε ύστερα από σουτ μόλις άουτ. Το παιγνίδι ισορροπήθηκε στη συνέχεια και στο 32΄ ο Ιωνάς των φιλοξενουμένων αφού άδειασε τη μισή άμυνα του Οδυσσέα τροφοδότησε τον Ανδριώτη που σημείωσε εύκολα από κοντινή απόσταση το 1-0. Στο 45΄ ο Οδυσσέας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν σε σουτ του Παπακωνσταντίνου η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

4

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ο Οδυσσέας Νυδριού ήταν σαφώς καλύτερος και πίεζε για μεγάλα χρονικά διαστήματα την εστία των φιλοξενουμένων οι οποίοι αρκέστηκαν σε κάποιες ξαφνικές και επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στο 8΄ λεπτό της επανάληψης οι παίχτες και οι φίλαθλοι του Οδυσσέα διαμαρτυρήθηκαν σε κάποια φάση για πέναλτι, που δεν καταλογίσθηκε από τον Αρτινό διαιτητή ο οποίος δεν ήταν και στην καλύτερή του μέρα, με αποτέλεσμα να οξύνει κατά διαστήματα με τα σφυρίγματά του τα πνεύματα, τόσο των παιχτών, όσο και των φιλάθλων, και να κινδυνεύσει ο αγώνας να τιναχτεί στον αέρα. Παρά λίγο να συμβεί αυτό, αργότερα, όταν διακόπηκε το παιγνίδι για 6 με 7 λεπτά περίπου. Στα αξιοσημείωτα της επανάληψης είναι το δεύτερο δοκάρι για τον Οδυσσέα μετά από κτύπημα φάουλ.

3

Ο Οδυσσέας ισοφάρισε στο 48΄ της επανάληψης -με την προσμέτρηση της διακοπής- μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιώργου Κονιδάρη και έξι λεπτά αργότερα ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.