Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΟ Καλαμιτσίου – ΠΑΣ Σφακιωτών
Τοπικό ντέρμπι σήμερα το απόγευμα, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας Λευκάδας, μεταξύ των ομάδων ΑΟ Καλαμιτσίου και ΠΑΣ Σφακιωτών, με το Καλαμίτσι γηπεδούχο …στους Σφακιώτες. Κατάμεστο από φιλάθλους το γήπεδο παρά τον άστατο καιρό. Ο αγώνας είχε πράγματι κατά διαστήματα όλα τα γνώριμα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Δύναμη, ένταση, πάθος για τη νίκη, φάσεις κάτω από τα γκολπόστ.
Οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγώνα με το Καλαμίτσι να έχει την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 1΄ του αγώνα όταν μια καλή κεφαλιά πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενουμένων. Ένα λεπτό αργότερα η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, μετά από λάθος γύρισμα της άμυνας του Καλαμιτσίου. Στο 14΄ σημειώθηκε χέρι στη μικρή περιοχή των Σφακιωτών και ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Το χτύπημα κάθε άλλο παρά αριστοτεχνικό, στο κέντρο σχεδόν του τέρματος, αποκρούστηκε εύκολα από τον τερματοφύλακα των Σφακιωτών, ο οποίος απέκρουσε στη συνέχεια και δεύτερο συνεχόμενο σουτ των επιτιθεμένων.
Στο 25΄ μια καλή ευκαιρία για την ομάδα των Σφακιωτών όταν παίχτης τους δέχτηκε καλή πάσα για κεφαλιά που κατέληξε όμως άουτ. Ακολούθησε στο 34΄ πάλι μια καλή ευκαιρία για το Καλαμίτσι, που είχε καθ΄ όλη σχεδόν τη διάρκεια του Α΄ ημιχρόνου ένα σχετικό προβάδισμα, όταν σουτ παίχτη του έφυγε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Στο Β΄ ημίχρονο το παιγνίδι συνεχίστηκε κατά διαστήματα με την ίδια ένταση και κάποιες καλές φάσεις κάτω από τα γκολπόστ και των δύο ομάδων.
Κάπου εκεί προς τα μισά του Β΄ ημιχρόνου εγκαταλείψαμε όμως το γήπεδο, δεν είμαστε και οι μόνοι, αφού άρχισε να ψιλοβρέχει και το σκοτείνιασμα και τα μπουμπουνητά δεν προμήνυαν ό,τι το καλύτερο, για να μάθουμε εκ των υστέρων ότι ο αγώνας βρήκε νικητή την ομάδα του ΑΟ Καλαμιτσίου με σκορ 2-0…
[Gallery not found]