Κι άλλο τροχαίο ατύχημα χθες στο δρόμο-καρμανιόλα Αμφιλοχίας – Λευκάδας
Πολλές είναι οι ερωτήσεις και οι παρεμβάσεις τα τελευταία χρόνια στη Βουλή με θέμα την επικινδυνότητα του εθνικού οδικού δικτύου Αμφιλοχίας – Λευκάδας. Την τελευταία παρέμβαση μπορείτε να την διαβάσετε εδώ.
«Τα προβλήματα είναι πολλά. Υπάρχουν πολλές στροφές οι οποίες έχουν λάθος κλίση. Η ποιότητα του οδοστρώματος είναι κακή και σε πολλά σημεία έχει δεκαετίες να ανανεωθεί. Επίσης, και η σήμανση του δικτύου είναι αντιστοίχως ελλιπέστατη», αναφέρονταν σε μια από τις ερωτήσεις. Αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα…
Τι και αν ο δρόμος αυτός εξυπηρετεί μεγάλο αριθμό οδηγών από και προς Αλβανία, Κέρκυρα, Ηγουμενίτσα, Πρέβεζα, μέσω της υποθαλάσσιας σήραγγας; Τι και αν έχουμε θρηνήσει τα τελευταία χρόνια δεκάδες θύματα σε τροχαία δυστυχήματα; Τι και αν περιλαμβάνει ο δρόμος αυτός, σύμφωνα με την τροχαία και τις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες, μερικά από τα πιο επικίνδυνα σημεία οδικού δικτύου σε όλη τη χώρα; Κανένας από τους αρμόδιους δεν φαίνεται να συγκινείται. Μια κατάσταση που διαιωνίζεται χρόνια τώρα. Ελάχιστες οι παρεμβάσεις που έχουν γίνει ως ώρας στον δρόμο – καρμανιόλα…
Χθες συνέβη στον ίδιο δρόμο ένα ακόμη τροχαίο ατύχημα. Έξω από την Αμφιλοχία στην στροφή του Άι Γιώργη, όπως διαβάζουμε στο amfiloxia-blogs.blogspot.gr, όταν δύο αυτοκίνητα συγκρούστηκαν σφοδρά, με αποτέλεσμα τον ελαφρύ τραυματισμό του ενός οδηγού. Ευτυχώς αυτή τη φορά δεν θρηνήσαμε θύματα. Την επόμενη όμως;
Φώτο: amfiloxia-blogs.blogspot.gr (στο σύνδεσμο περισσότερες φωτογραφίες και βίντεο από το τροχαίο ατύχημα).