Σίγουρα, ο μεσοβδόμαδος θρίαμβος του Ολύμπου επί του Μεσολογγίου, κι η εξασφάλιση της συμμετοχής του Ιστορικού στη νέα Γ΄ εθνική, έφερε για τους Κερκυραίους σε δεύτερη μοίρα την αναμέτρηση απέναντι στον Οδυσσέα Νυδρίου, σήμερα, Σάββατο, τρεις μέρες μετά.

Και παραλίγο να το πληρώσουν με τη δεύτερη εντός έδρας ήττα τους, στη σεζόν.

Έλα όμως, που οι παίκτες του Άκη Πανδή, βρήκαν τ΄ άντερα, να σώσουν την παρτίδα…

olimpos-nidri1

Όλα ξεκίνησαν… αλλιώς!

Κι όμως τα πράγματα άρχισαν ιδανικά για τους Φαίακες. Οι οποίοι έδειχναν το απόλυτο αφεντικό από την αρχή του ματς (ευκαιρίες με Βλάσση, Γκερέκο) και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με έξυπνη κεφαλιά του Γραμμένου.

Ενώ, και παρά την ισοφάριση του Δημεσπύρα, στο μισάωρο, η συνέχεια έδειχνε εύκολο άσο!

Με τον Ιστορικό να πολιορκεί και να χάνει ευκαιρίες (30΄, 47΄ Γκερέκος, 37΄ και 40΄ Βλάσσης), εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους που το μόνο που είχαν να επιδείξουν, πλην του γκολ ήταν ένα δοκάρι με μια φωτοβολίδα του Στράτου από πολύ μακριά, στο 36΄.

olimpos-nidri3

Η ευστοχία, και τα… καρύδια!

Εν τέλει, οι του Οδυσσέα είχαν να επιδείξουν, όπως φάνηκε στη συνέχεια και κάτι άλλο… Τρομερή αποτελεσματικότητα.

Έτσι, στο 54΄ ο Κλάπης εκμεταλλεύτηκε αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων κι έγραψε το 1-2, ενώ στο 84΄ οι Λευκαδίτες φάνηκαν να… κλειδώνουν το “διπλό”, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Δημεσπύρα.

Αφού, προηγουμένως, η ομάδα του Πανδή είχε δαπανήσει σημαντικές ευκαιρίες με τους Γραμμένο, Γκερέκο και Παππά για να φτάσει στην ισοφάριση.

Μια ισοφάριση, που τελικά, ήρθε, έστω και στο φινάλε, παρά το 1-3…

Αφού, οι Ολύμπιοι στο 87΄ μείωσαν με κεφαλιά του Ιωνά, και τελικά, έσωσαν την… παρτίδα δύο λεπτά αργότερα, στο 89΄. Με τον Ιωνά να κερδίζει πέναλτι, και τον Γραμμένο να μην λαθεύει από τα έντεκα βήματα.

olimpos-nidri4

ΟΛΥΜΠΟΣ: Πισιάνης, Κονόμης, Μπαλανίκας, Μυρίλλας, Πανδής, Στρατηγός, Γκερέκος, Γραμμένος, Ιωνάς, Ανδριώτης, Βλάσσης (65΄ Παππάς).

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ: Τζήμας, Κλάπης, Θεοδωρίδης, Ξένος, Κωστακιώτης, Στράτος, Μακρής, Παπαϊωάννου, Μεσσήνης, Παϊκόπουλος, Δημεσπύρας.

Διαιτησία: Φωτιάδης, Κετζιόπουλος, Πολυχρονίου (Καστοριάς).

Φωτο: Κερκυραϊκά Σπορ