Αυτοφυείς ορχιδέες της Λευκάδας
Της Dentista
Καταιγιστική χαλαζόπτωση και δριμύ κρύο, ήταν τα χαρακτηριστικά του καιρού στην Λευκάδα τις προηγούμενες μέρες.
Στα μεσοδιαστήματα της κακοκαιρίας, δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό εξορμήσεων, στις περιοχές Βασιλικής-Βουρνικά, Πόρου και Αλεξάνδρου, ανιχνεύοντας τα ίχνη των αυτοφυών ορχιδέων που ανθίζουν αυτόν το μήνα. Σε φωτεινά ξέφωτα αλλά και σκιερές γωνιές, συνάντησα διάφορα είδη.
Ophrys mammosa και Orchis italica σε Βασιλική και Βουρνικά…
![]() |
![]() |
Ophrys grammica στον Πόρο και Ophrys tenthredinifera και Dactylorhiza romana στον Αλέξανδρο.
![]() |
![]() |
Αν συναντάτε ορχιδέες στους περιπάτους σας διαφυλάξτε τις. Μην τις κόβετε ή τις ξεριζώνετε. Αιχμαλωτίστε την ομορφιά τους στη μνήμη σας η στην κάμερά σας. Εκει θα κρατήσουν περισσότερο, από όσο κομμένες στο βάζο…