Εργασίες συντήρησης στο καμπαναριό – ρολόι του Αη Μηνά
Μετά το νέο «καπέλο» που απόκτησε πριν λίγους μήνες, συνεχίζονται με το βάψιμο αυτή τη φορά, οι εργασίες συντήρησης στο καμπαναριό – ρολόι του Αγίου Μηνά στην πόλη της Λευκάδας. Καιρός ήταν, ο σιδερένιος σκελετός του είχε αρχίσει να σκουριάζει.
![]() |
![]() |
Όπως είχαμε γράψει στην εδώ παλιότερη ανάρτησή μας για «Τα σιδερένια καμπαναριά της πόλης της Λευκάδας», το καμπαναριό – ρολόι του Αγίου Μηνά, είτε γιατί είναι από τα παλιότερα, είτε γιατί βρίσκεται σε κεντρικό σημείο της πόλης, στην αρχή της Κεντρικής Αγοράς, τείνει να γίνει τα τελευταία χρόνια σήμα κατατεθέν για την πόλη της Λευκάδας. Το έχουμε δει κατά καιρούς να φιγουράρει σε διάφορες μεγάλες φωτογραφικές σελίδες που παρέχουν τη δυνατότητα στους χρήστες να ανεβάζουν φωτογραφίες τους.