Παρουσίαση της πρωτόλειας ποιητικής συλλογής «Βιοπορίσματα» του Μενέλαου Ζακυνθινού
Το Σάββατο 23 Μαρτίου, ώρα 18.30΄ στο Ξενοδοχείο «ΙΟΝΙΟΝ ΣΤΑΡ», θα παρουσιαστεί το επίκαιρο όσο και διαχρονικό και εθνωφελές βιβλίο «Βιοπορίσματα», μία ποιητική συλλογή με προβολή εικόνων και κειμένων, από τον συγγραφέα διευθυντή του ΕΠΑΛ Λευκάδας Αναστάσιο Στάμου.
Ιδού αποσπάσματα ως δείγμα γραφής του νέου Λευκαδίτη ποιητή:
Αυτή τη γη που εσύ πατάς, άντρες τρανοί πατήσαν! Τη γνώση και το αίμα τους δώσαν στη χώρα ετούτη! Αν έχεις αίμα ελληνικό καιρός να το αποδείξεις! Γιατί ο χρόνος στέρεψε και οι ψυχές πενθούνε, και των πατέρων σου οι μορφές δικαίωση προσμένουν! («Αν έχεις») |
Την Παρασκευή 22 Μαρτίου, κατά την σχολική εορτή του ΕΠΑΛ Λευκάδας, επί τη επετείω της Εθνεγερσίας, θα τιμηθεί ο απόφοιτος του Τεχνικού Λυκείου Λευκάδας Μενέλαος Ζακυνθινός για την είσοδό του στην πνευματική οδό των Γραμμάτων και Καλών Τεχνών με την έκδοση της πρώτης ποιητικής του συλλογής.