Λίγα λόγια για το Ηρώο και τη σημερινή κατάθεση στεφάνων από σχολεία της πόλης της Λευκάδας
Άρχισαν επίσημα σήμερα στην πόλη της Λευκάδας, με τις σχολικές γιορτές στα Σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και την κατάθεση στεφάνων από εκπροσώπους μαθητών των Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων στο Ηρώο της πόλης, οι γιορταστικές εκδηλώσεις για την Εθνική επέτειο της 25ης Μάρτη.
Παρευρέθησαν οι Διευθυντές Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης κ. Σάντας Φώτιος και κ. Γκαμπρέλας Μιλτιάδης, οι Διευθυντές και οι Διευθύντριες των Σχολείων, καθηγητές Φυσικής Αγωγής και αρκετοί γονείς.
![]() |
![]() |
Οι εκδηλώσεις θα συνεχιστούν τη Δευτέρα με την επίσημη δοξολογία στο ναό της Μητρόπολης, την επιμνημόσυνη δέηση και την κατάθεση στεφάνων από φορείς του τόπου μας στο Ηρώο της πόλης καθώς και την καθιερωμένη μαθητική παρέλαση στην παραλία (Για το επίσημο πρόγραμμα κάντε κλικ εδώ).
Εκείνο που θα θέλαμε να παρατηρήσουμε, αναφέροντας συνάμα ότι δεν είναι δική μας ιδέα, είναι γιατί αλήθεια να μη γίνεται η κατάθεση στεφάνων στο παλιό Ηρώο που βρίσκεται στο Πάρκο των ποιητών, δίπλα από τα αγάλματα, μεταξύ άλλων, των ποιητών Αριστοτέλη Βαλαωρίτη και Άγγελου Σικελιανού. Αρκετός χώρος υπάρχει και δεν χρειάζεται να διακόπτεται η κυκλοφορία των οχημάτων στην παραλιακή.
![]() |
![]() |
Και κάτι ακόμη. Το παλιό αυτό Ηρώο, το θυμόμαστε στα χρόνια τα δικά μας να είναι τοποθετημένο στο χώρο μεταξύ Κάρμα – Μποσκέτο – Νήρικος, πιστεύουμε ότι είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη νεώτερη ιστορία της πόλης μας. Αναγράφονται σε αυτό τα ονόματα των Λευκαδιτών που έπεσαν στον «ατυχή» πόλεμο του 1897, τους Βαλκανικούς πολέμους, τον Α΄ Παγκόσμιο πόλεμο και στη Μικρασιατική καταστροφή (;), αν θυμόμαστε τώρα καλά. Φιλοτεχνήθηκε στην Πάτρα το 1903 από το διακεκριμένο Τήνιο γλύπτη Λάζαρο Σώχο (1862-1911) -έχει φιλοτεχνήσει μεταξύ άλλων τον έφιππο ανδριάντα του Κολοκοτρώνη στην Αθήνα- όπως αναφέρει σχετική επιγραφή στη βάση του: «Λ. ΣΩΧΟΣ ΤΗΝΙΟΣ ΕΠΟΙΕΙ – ΠΑΤΡΑΙ 1903».
Από ιστορική λοιπόν και καλλιτεχνική τουλάχιστον σκοπιά υπερτερεί κατά πολύ -χωρίς να θέλουμε να μειώσουμε το δημιουργό του- του σημερινού άκομψου Ηρώου στο χώρο της παραλίας και θα μπορούσε κάλλιστα να το αντικαταστήσει.
[Gallery not found]