Επιμελητήριο: Επιδοτούμενα προγράμματα κατάρτισης για ανέργους
Επιμελητήριο Λευκάδας
Πρόγραμμα Συμβουλευτικής & Επανακατάρτισης Ανέργων
Το Επιμελητήριο Λευκάδας κάνει γνωστό στα μέλη του ότι θα προβεί στην Υλοποίηση προγραμμάτων συμβουλευτικής και κατάρτισης με σκοπό την αντιμετώπιση των απολυμένων-ανέργων στους κλάδους Λιανικού Εμπορίου, Εμπορίας-Διακίνησης και Συντήρησης Αυτοκινήτων και Κατασκευών Δομικών Υλικών με ίδια μέσα, στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εθνικό Αποθεματικό Απροβλέπτων». Η υλοποίηση των παραπάνω προγραμμάτων στο Νομό Λευκάδας πραγματοποιείται κατόπιν συνεργασίας της ΕΕΔΕ με το Επιμελητήριο Λευκάδας.
Το Πρόγραμμα περιλαμβάνει τις ακόλουθες δύο Δράσεις:
Δράση 1: Συμβουλευτική – Επαγγελματικός Προσανατολισμός
Ο σκοπός της Δράσης 1 είναι ο επαγγελματικός προσανατολισμός μέσω συμβουλευτικής των ανέργων-απολυμένων από τους κλάδους του Λιανικού Εμπορίου, Εμπορίας-Διακίνησης και Συντήρησης Αυτοκινήτων και Κατασκευών Δομικών Υλικών με στόχο τον έγκαιρο απολογισμό των προσόντων τους και τον επαγγελματικό προσανατολισμό τους σε νέες ειδικότητες αυτών, προκειμένου να αντιμετωπιστεί η υψηλή ανεργία που πλήττει τους 3 αυτούς κλάδους.
Δράση 2: Παρακολούθηση Προγραμμάτων Επαγγελματικής Κατάρτισης
Η Δράση 2 θα λειτουργήσει συμπληρωματικά με τη Δράση 1, μετά τον προσδιορισμό των εκπαιδευτικών ελλείψεων κάθε απολυμένου-ανέργου, ώστε να σχεδιαστούν και να υλοποιηθούν προγράμματα κατάρτισης ή και επανακατάρτισης, με στόχο την απόκτηση νέων δεξιοτήτων και τεχνικών, για να διευκολυνθεί και να ενισχυθεί η ευελιξία-κινητικότητά τους καθώς η πρόσβαση τους στην αγορά εργασίας.
Η παρακολούθηση των προγραμμάτων κατάρτισης διάρκειας 280 ωρών είναι επιδοτούμενη με €5 (μικτό) ανά ώρα κατάρτισης (280ώρες Χ 5€ = 1400 € μικτά).
Το Επιμελητήριο Λευκάδας καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής.
Απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής είναι ο υποψήφιος να είναι απολυμένος-άνεργος από επιχείρηση που ανήκει σε έναν από τους παρακάτω κλάδους:
- Λιανικό Εμπόριο,
- Εμπορία, Διακίνηση και Συντήρηση Αυτοκινήτων
- Κατασκευές Δομικών Υλικών
Απαραίτητα Δικαιολογητικά Ένταξης στο Πρόγραμμα
- Αίτηση
- Επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
- Επικυρωμένο αντίγραφο Κάρτας Ανεργίας
- Κατάσταση Ενσήμων από το 2008 έως σήμερα
- Πρόσφατο Βιογραφικό Σημείωμα
- Πρόσφατη φωτογραφία
Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με τα γραφεία του Επιμελητηρίου Λευκάδας (Γολέμη 5-7 Λευκάδα, τηλέφωνο 2645022384, ebelef@otenet.gr – αρμόδια υπάλληλος Δήμητρα Κρητικού).
ΚΑΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Για τη Διοικητική Επιτροπή
Ο Πρόεδρος
Σωτήρης Σκιαδαρέσης