ΤΕΙ Λευκάδας: Περισσότερους εισακτέους έφερε το Σχέδιο «Αθηνά»
Λιγότεροι συνολικά από πέρυσι οι εισακτέοι στο ΤΕΙ Ιονίων Νήσων
Ανακοινώθηκε, όπως ήδη γράψαμε, από το υπουργείο Παιδείας ο αριθμός εισακτέων στα Πανεπιστήμια, στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΑΣΠΑΙΤΕ) και στις ΑΣΤΕ για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014. Ο αριθμός εισακτέων αυξάνεται κατά 4,76%, σε σχέση με πέρυσι, στα Πανεπιστήμια, ενώ στα ΤΕΙ μειώνεται κατά 28,1%. Στο ΤΕΙ Ιονίων Νήσων έχουμε συνολικά μείωση του αριθμού των εισακτέων σε σχέση με το 2012, ενώ στα δυο Τμήματα του ΤΕΙ Λευκάδας αυξάνεται ο αριθμός των εισακτέων.
Για την υπουργική απόφαση «Καθορισμός αριθμού εισακτέων σπουδαστών στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις Τμημάτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για το ακαδ. έτος 2013-2014» πατήστε εδώ |
Στο ΤΕΙ Ιονίων Νήσων προβλέπεται να εισαχθούν συνολικά 645 φοιτητές (δεν συνυπολογίζονται οι ειδικές κατηγορίες) που κατανέμονται ως εξής:
- 260 στη Λευκάδα (130 στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων – Εισαγωγική Κατεύθυνση: Διοίκησης Επιχειρήσεων και 130 στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων – Εισαγωγική Κατεύθυνση: Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας)
- 225 στην Κεφαλονιά (100 στο Τμήμα Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων και 125 στο Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων)
- 160 στη Ζάκυνθο (80 στο Τμήμα Τεχνολόγων Περιβάλλοντος ΤΕ – Εισαγωγική Κατεύθυνση: Τεχνολογιών Φυσικού Περιβάλλοντος και 80 στο Τμήμα Τεχνολόγων Περιβάλλοντος ΤΕ – Εισαγωγική Κατεύθυνση: Συντήρηση Πολιτισμικής Κληρονομιάς).
Ο προβλεπόμενος αριθμός εισακτέων στο ΤΕΙ Ιονίων Νήσων ανέρχονταν πέρυσι σε 740 (χωρίς τις ειδικές κατηγορίες) που κατανέμονταν ως εξής: Λευκάδα: 130, Κεφαλονιά: 380, Ζάκυνθος: 230.