Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το Arduino Workshop στο ΤΕΙ Λευκάδας
Λευκάδα, 17/06/2013
Δελτίο τύπου
Θετικές εντυπώσεις και ενθουσιασμό, άφησε σε όλους τους παρευρισκόμενους το Arduino Workshop που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013 στο παράρτημα της Λευκάδα του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων.
![]() |
![]() |
Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η παρουσίαση εργασιών σε open hardware από φοιτητές των τμημάτων της Λευκάδας, ενώ ο Δρ. Α. Κακαρούντας Chair του IEEE Consumer Electronics Society – Greece Chapter μίλησε για το open hardware και εξήγησε τα θετικά που μπορεί να κερδίσει κάποιος με την ενασχόληση με αυτό.
Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η έκπληξη των παιδιών στο τέλος της εκδήλωσης, όταν μας παρουσίασαν τον Tom, ένα συναρμολογούμενο robot που προγραμμάτισαν σε διάστημα μιας μέρας με σκοπό να αναγνωρίζει φωνή ή κίνηση με σκοπό να κινείτε.
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την Ανθή Σαββουλίδου, τη Ρέα Ντούσκου και τη Δήμητρα Γιωτίτσα από τη φωτογραφική ομάδα του ΤΕΙ για όλο το φωτογραφικό υλικό.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε από το IEEE T.E.I of Ionian Islands Student Branch σε συνεργασία με το IEEE Consumer Electronics Society – Greece Chapter.
Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής.