Στο πανηγύρι της Φανερωμένης κάποτε…
Στο πανηγύρι της Φανερωμένης το έτος 1972. Διακρίνονται στη φωτογραφία: Δεξιά ανεβασμένος στο πεζούλι της ελιάς, που διατηρείται μέχρι σήμερα, ο τριαμισάχρονος Νίκος Ζαβιτσάνος και Αριστερά ο πατέρας του Αναστάσιος Βασ. Ζαβιτσάνος.
Και φυσικά άλλες εποχές, άλλες συνήθειες και χάρες. Το καλύτερο δώρο στο πανηγύρι ήταν τότε, όπως παρατηρεί ο αποστολέας της φωτογραφίας ευχόμενος σε όλους Καλό Τριήμερο, τα πιασμένα με σπάγκο κουλουράκια, μια συνήθεια που ξεπεράστηκε σήμερα από τα σουβλάκια…