Επιχορήγηση Πολιτιστικών Σωματείων για καλοκαιρινές εκδηλώσεις
Στη συνεδρίαση της 25ης Ιουλίου 2013 του Δημοτικού Συμβουλίου Λευκάδας, αποφασίστηκε κατά πλειοψηφία (17 υπέρ, 1 κατά – Αρ. Απόφ. 253), κατόπιν εισηγήσεως του Αντιδημάρχου κ. Αναστάσιου Γαζή, η συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και η επιχορήγηση από το ∆ήµο Λευκάδα των πιο κάτω πολιτιστικών σωµατείων:
- Του Μουσικοφιλολογικού Οµίλου «AΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΥΑΣ», για τη διοργάνωση του χωριάτικου γάµου και των λοιπών εκδηλώσεων που αναφέρονται στην αίτησή του µε το ποσό των 6.500,00€.
- Του Πολιτιστικού Συλλόγου Εγκλουβής, για τη διοργάνωση της εκδήλωσης «Γιορτή Φακής» όπως αναφέρεται στην αίτησή του µε το ποσό των 2.000,00€.
- Του Πολιτιστικού Συλλόγου Σφακιωτών «Ο ΦΩΤΕΙΝΟΣ», για τη διοργάνωση των Εκδηλώσεων που αναφέρονται στην αίτησή του µε το ποσό των 2.000,00€.
- Του Πολιτιστικού Συλλόγου Τσουκαλάδων, για τη διοργάνωση των Εκδηλώσεων µε τον τίτλο: «Τσουκαλαδιώτικα 2013» που αναφέρονται στην αίτησή του µε το ποσό των
1.000,00€. - Του Μουσικοχορευτικού Οµίλου “ΝΕΑ ΧΟΡΩ∆ΙΑ” για τη διοργάνωση της “ΒΑΡΚΑΡΟΛΑΣ” µε το ποσό των 1.500,00 ευρώ.
Κατά της απόφασης ψήφισε ο Δημοτικός Σύμβουλος της παράταξης «Λαϊκή Συσπείρωση» Σπύρος Βλάχος ενώ απουσίαζαν οι Δημοτικοί Σύμβουλοι: Λάζαρη Πηνελόπη, Σίδερης Αντώνιος, Πεντεσπίτης Νικόλαος, Καρβούνης Σπυρίδων, Φίλιππας Γεώργιος, Μαργέλης Γεώργιος, Μεσσήνης Ιωάννης, Γιαννούτσος Πέτρος, Μπραντζουκάκης Νικόλαος, Στραγαλινός Βασίλειος, Μεσσήνη Κερασούλα, Γαβρίλης ∆ηµήτριος, Νικητάκης Μάρκος, ∆ρακονταειδής Κωνσταντίνος, Αραβανής Γεράσιµος.