Με επιτυχία η Γιορτή λαδόπιτας και τα εγκαίνια της 3ης έκθεσης παραδοσιακών προϊόντων
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΦΑΚΙΩΤΩΝ «ΦΩΤΕΙΝΟΣ»
Με επιτυχία έγιναν η γιορτή της λαδόπιτας και τα εγκαίνια της 3ης έκθεσης παραδοσιακών προϊόντων και ειδών λαϊκής τέχνης στα Λαζαράτα. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο δήμαρχος Λευκάδας κ. Αραβανής, ο αντιπρόεδρος του Π. Κέντρου Αναστάσιος Γαζής και αντιπροσωπείες από τις πόλεις: Εμαμπόντα Σουηδίας, Παραλιμνίου Κύπρου, Πλοϊέστι Ρουμανίας, Λεκάτ Γαλλίας, Πολιάνα Σερβίας και Πριμόρσκι Οδησσού Ουκρανίας.
![]() |
![]() |
Στους καλεσμένους προσφέρθηκαν καλάθια με προϊόντα της Λευκάδας καθώς και αναμνηστικά απ΄ τους Σφακιώτες και το σύλλογο. Στο τέλος της εκδήλωσης προσφέρθηκε δείπνο στην πλατεία Λαζαράτων, με τοπικά φαγητά, προσφορά των γυναικών του συλλόγου. Ευχαριστούμε τους χορηγούς:
- Ασπρογέρακα Ανδρέα – Αρτοποιείο «Το παραδοσιακό»
- Μανωλίτση Ευαγγελία
- Ένωση Γεωργικών Συν/σμων Λευκάδας ΤΑΟΛ
- Οινοποιϊα Σολδάτος – Αργυρός Ο.Ε «Πλαγιές Λευκάδας»
- Αλέξη Λογοθέτη Οινοποιϊα Vertzamo
- Σταύρακας – Ζαχαροπλαστική – Catering
- Αλαντοποιϊα «Ντελημάρης»