«Έξω θα βγω» – Το νέο τραγούδι του Φίλιππου Κτενά
Μουσική: Βασίλης Δαραμούσκας
Στίχοι: Χάρης Γαλάνης
Eνορχήστρωση και programming: Γιάννης Φατούρος Studio NEMESIS
Φωτογραφία: Δημήτρης Μαραγκός
Μake up & hairstyling: Ολγα Κτενά – Φέξη
Δημιουργικό – Μακέτες: Ειρήνη Βρεττού
Οργάνωση – Επιμέλεια παραγωγής: Φιλιππος Κτενάς
Προβολή – Προώθηση: Starplanet / Παύλος Χριστοδούλου
www.starplanet.gr
Περισσότερα για τον Φίλιππο Κτενά, στην επίσημη σελίδα στο Facebook:
www.facebook.com/filippos.ktenas.official
Ο Φίλιππος Κτενάς γεννήθηκε και μεγάλωσε στο υπέροχο νησί της Λευκάδος και συγκεκριμένα στην Καρυά.
Τα πρώτα του χρόνια τα πέρασε στο νησί όπου και άρχισε τα πρώτα του μαθήματα κιθάρας στην ηλικία των 13 …Παράλληλα άρχισε να τραγουδάει και ήδη απο τα 16 του συμμετείχε σε όλες τις τοπικές ορχήστρες της Λευκάδος.
Το πάθος του για το τραγούδι συνεχίστηκε και όταν έφυγε από το νησί με προορισμό την Πάτρα όπου και πήγε να σπουδάσει οδοντοτεχνική.
Αφού εκπλήρωσε τις υποχρεώσεις του με την «μαμά πατρίδα» αποφάσισε ότι ήρθε η ώρα να εκπληρώσει το όνειρο του και για αυτό το σκοπό μετακόμισε μόνιμα στην Αθήνα.
Στην Αθήνα δούλεψε σε αρκετά κέντρα διασκέδασης και συνεργάστηκε με μεγάλα ονόματα του χώρου όπως Μαρινέλλα, Βίσση, Σφακιανάκης, Γαρμπή, Αντύπας, Κορκολής, Γονιδης, κ.α
Σε πολύ σύντομο διάστημα τον ανακαλύπτει ο Γιώργος Πολυχρονίου και με παραγωγό τον Αντώνη Γούναρη ηχογραφεί το πρώτο του CD στη Sony Μusic με τίτλο Φίλιππος Κτενάς.
Λίγα χρόνια αργότερα συνεργάζετε με την εταιρεία Icon Μusic και τον στιχουργό και παραγωγό Γιάννη Λιόντο, όπου κυκλοφορεί αρχικά ένα single και στη συνέχεια το ολοκληρωμένο CD με τίτλο «Ονειρα γλυκά», από το οποίο ξεχωρίζουν τα τραγουδια «Ωρα καλή σου», «Κρήτη Κέρκυρα» και «Θα μείνω εργένη»…
Τον Φεβρουάριο του 2010 κυκλοφορεί το single «Εχεις το βλεμμα» που κερδίζει την αποδοχή του κοσμου !
Φίλιππε, να είσαι πάντα γερός. ΕΣΥ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ … ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ… ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ…
Ο γιος του Πάνου…