Αντικατοπτρισμοί στη λιμνοθάλασσα της Λευκάδας
Το φαινόμενο είναι βέβαια γνωστό. Ο αντικατοπτρισμός δηλαδή του παραλιακού μετώπου της πόλης της Λευκάδας στα νερά της λιμνοθάλασσας.
![]() |
![]() |
«Η Λευκάδα, γνωστή από τα ενετικά έγγραφα και ως Αμαξική, αναδυόταν από τα νερά της λιμνοθάλασσας. Η χαμηλή δόμηση, η πολυμορφία των μικρών όγκων και η πολυχρωμία των όψεων δημιούργησαν στο πέρασμα των αιώνων, από την ίδρυσή της, στις αρχές του 14ου αιώνα, μέχρι σήμερα, μια πολύ ενδιαφέρουσα αρμονική οικιστική σύνθεση. Ο αντικατοπτρισμός των θαλασσινών μετώπων σταμάτησε όταν κατασκευάστηκε η περιφερειακή οδός της πόλης…» (δες το εδώ άρθρο της αρχιτεκτόνισσας κ. Μαρίας Λαμπρινού).
Με τη κατασκευή όμως τώρα του παράλληλου προς την Άγγελου Σικελιανού πεζόδρομου μπορεί να το χαρεί, κατά ένας μέρος, ο καθένας!
Προσωπικά πρώτη φορά μας έτυχε να το δούμε σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια. Υπάρχουν σίγουρα κάποιες ώρες που γίνεται πιο έντονο και φυσικά τα νερά της λιμνοθάλασσας πρέπει να είναι ήρεμα σαν λάδι, όπως χθες το βράδυ.
Τώρα πάλι, το «τσαπερδόνι» που διαθέτουμε, εν είδει φωτογραφικής μηχανής, το αδικεί κατάφωρα…
[Gallery not found]