Ταυτοποιήθηκε μέσω DNA ο σκελετός που βρέθηκε στην Βασιλική Λευκάδας (Ανανέωση)
Ταυτοποιήθηκε με τη μέθοδο γενετικού υλικού (DNA) ο ανθρώπινος σκελετός γυναίκας που βρέθηκε από διερχόμενο στις 10 Ιανουαρίου 2014 στην περιοχή Πόντη Βασιλικής στη Λευκάδα.
Σύμφωνα με πληροφορίες μας πρόκειται για την 95χρονη Αμαλία Βουκελάτου από τον Άγιο Πέτρο Λευκάδας που αγνοούνταν η τύχη της από τις 22 Δεκέμβρη 2011. Για την άτυχη γυναίκα είχε εκδοθεί τότε και Silver Alert για τον εντοπισμό της.
Μετά την εξέλιξη αυτή αναμένεται η οικογένεια της άτυχης γυναίκας να παραλάβει την προσεχή Τρίτη τα οστά προκειμένου να προβεί στην κηδεία και την ταφή.
____________________________
ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ταυτοποιήθηκε ο ανθρώπινος σκελετός που βρέθηκε στην Λευκάδα
Ταυτοποιήθηκε, από την έρευνα του Αστυνομικού Τμήματος Απολλωνίων Λευκάδας, ο ανθρώπινος σκελετός, που βρέθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής (10.01.2014), σε αγροτική περιοχή στην Βασιλική Λευκάδας (Σχετικό το από 11.01.2014 Δελτίο Τύπου).
Στο πλαίσιο της αστυνομικής έρευνας παραγγέλθηκε στην Ιατροδικαστική Υπηρεσία Πατρών, η αντιπαραβολή του γενετικού υλικού του σκελετού, με γενετικό υλικό συγγενικού προσώπου της 98χρονης, η οποία είχε εξαφανιστεί στην Λευκάδα την (22.12.2011).
Από τα αποτελέσματα των εξετάσεων προέκυψε ότι ο σκελετός ανήκει στην 98χρονη ημεδαπή.
Η έρευνα του Αστυνομικού Τμήματος Απολλωνίων για τον προσδιορισμό των συνθηκών του θανάτου της βρίσκεται σε εξέλιξη.