Πιστές στο ραντεβού τους οι πρώτες άγριες ορχιδέες του τόπου μας
Της Dentista
Πιστές, όπως κάθε χρόνο, στο ραντεβού τους, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, έκαναν και πάλι φέτος την εμφάνισή τους οι πρώτες άγριες ορχιδέες του τόπου μας.
Himantoglossum robertianum (Ιμαντόγλωσσο του Ρόμπερτ, παλιά: Barlia robertiana) | |
![]() |
![]() |
Τις συναντήσαμε μόλις χθες, μια βροχερή κατά τα άλλα ημέρα, στον απογευματινό μας περίπατο από την Νικιάνα μέχρι τον Αλέξανδρο.
Ophrys montenegrina | |
![]() |
![]() |
Χαρείτε την ομορφιά τους, με την προτροπή συνάμα να βγείτε στη φύση, να της ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά και να είστε σίγουροι ότι θα σας ανταμείψει απλόχερα με τις ομορφιές της…
Pos tis lene parakalo stin lefkada? Efxaristo.
Δυστυχώς, απ΄ όσο είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε δεν έχει διασωθεί κάποια τοπική ονομασία ή δεν την ξέρουμε τουλάχιστον.
Προς timarete και κ Κολυβα. Πληροφοριες για τις ορχιδεες στις εικονες αλλα και γενικοτερα για τις ορχιδεες του νησιου μπορει να σας δωσει η κα Κατωποδη Ελενη οδοντιατρος στο Νοσοκομειο Λευκαδας. Την εχω συναντησει κατ επεναληψη στην υπαιθρο να ψαχνει να βρισκει και να φωτογραφιζει και μαλιστα καμποσες σπανιες. Πιστευω θα σας παραδωσει οτι χρειαζεται για μια πληρη παρουσιαση για τις ορχιδεες της Λευκαδας. Μακης Μελας.
Γενικά οι ορχιδέες στην Λευκάδα λόγω της σπανιότητάς τους δεν εχουν κάποια τοπική ονομασία.
Ίσως μερικές …..