Πανδαισία χρωμάτων και ήχων στην Παιδική Καρναβαλική Παρέλαση
Τη σκυτάλη του Λευκαδίτικου Καρναβαλιού παρέλαβαν σήμερα τα Δημοτικά σχολεία.
Με σημείο εκκίνησης τον Αη Μηνά παρέλασαν κατά μήκος της Κεντρικής Αγοράς με κατάληξη την Κεντρική πλατεία της πόλης της Λευκάδας, όπου παρουσίασαν χορούς και δρώμενα της εποχής.
Συμμετείχαν κατά σειρά εμφάνισης: Φιλαρμονική, Μαζορέτες από τη Σχολή Χορού Ευρυδίκης Μεσσήνη, 1ο Δημοτικό, 2ο Δημοτικό, 3ο Δημοτικό, 4ο Δημοτικό, Δημοτικό Σχολείο Λυγιάς, Δημοτικό Σχολείο Σφακιωτών, Ομάδα Ζούμπα Νυδριού, Σχολεία Μεγανησίου και Σχολεία Πλαγιάς.
Μια πανδαισία χρωμάτων και ήχων είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι πολυπληθείς επισκέπτες που είχαν κατακλύσει, βοηθούντος και του καλού καιρού, τον πεζόδρομο.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έγινε η παράδοση της Καρναβαλικής Ράβδου, που την κατείχε από πέρυσι ο καρναβαλιστής κ. Αποστόλης Καραβίας, στον αντιπρόεδρο του Πνευματικού Κέντρου κ. Αναστάσιο Γαζή, ώστε να απονεμηθεί εκ νέου φέτος στη Μεγάλη Καρναβαλική Παρέλαση των πεζών και αρμάτων που θα λάβει χώρα την Κυριακή 2 Μαρτίου 2014 στην πόλη της Λευκάδας.
(Ακολουθούν 197 φωτογραφίες σε 20 γκαλερί)
[Gallery not found]
L.O.L