Ξανάσασμα του καιρού σήμερα…
Ξανάσασμα σήμερα του καιρού, με τον ήλιο να σκάει κατά μεγάλα διαστήματα μάτι. Τώρα για το τι καιρό θα κάνει αύριο, Καθαρά Δευτέρα, μάλλον ισχύει τον «αν δε βρέξει θα ΄χει καλό καιρό!».
Η «Νεάπολη» της Νικιάνας και η μύτη του Επισκόπου με 103 παρακαλώ μόνιμους κατοίκους, σύμφωνα με τα στοιχεία της πρόσφατης απογραφής του 2011, που χαρίστηκε κάποτε προίκα στους Κατ(ου)νιώτες με αποτέλεσμα να αποτελεί τώρα η Κατούνα τη νεώτερη Δημοτική Κοινότητα του Δήμου Λευκάδας και η Tοπική Κοινότητα Αλεξάνδρου να έχει κολλήσει στους 752 μόνιμους κατοίκους (Αλέξανδρος: 22, Κολυβάτα: 6 (Κολλυβάτα το βλέπουμε εσφαλμένα γραμμένο για μια ακόμη φορά στο σχετικό ΦΕΚ 3465Α/2012, τι να πεις!), Νικιάνα: 724).
![]() |
![]() |
Έρημη η πιο πολυσύχναστη τους καλοκαιρινούς μήνες παραλία της Νικιάνας, το «Λιμνί». Αντ΄ αυτού οι «βλύχες» μέσα στη θάλασσα συνεχίζουν το αέναο κύκλο τους. Στο αναβλύζον βλυχό νερό έπλεναν παλιότερα οι λιγοστοί κάτοικοι του οικισμού τα μαλλιά για τα προσκέφαλα και τα στρώματα, ακόμη και ρούχα.
![]() |
![]() |
Λιγοστά τα εναπομείναντα ξύλινα σκαριά στο μικρό λιμανάκι του οικισμού. Μεταξύ αυτών και η εφτάμετρη βάρκα «Γεια σου ρε Βάσω» του κάπταιν Κώστα, με την παλιά ελληνική μηχανή «Μαλκότση» να δουλεύει με τον χαρακτηριστικό της ήχο ακόμη ρολόι, παρ΄ όλα τα χρονάκια της. Απομεινάρι του πάλαι ποτέ αξιόπιστου Made in Greece, σε μια άλλη εποχή που η χώρα μας είχε ακόμη μια κάποια παραγωγική βάση – Υπήρχαν και άλλες αντίστοιχες εταιρείες, όπως ο Αποστολίδης, ο Άξελος, ο Παπαστεφάνου κ.ά.
![]() |
![]() |
Εποχή του κλαδέματος με κλάδεμα προσαρμοσμένο στις διάφορες ανάγκες…
![]() |
![]() |
Προπόνηση για το αυριανό πατροπαράδοτο πέταγμα του χαρταετού. Τα Κούλουμα που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος «οι Σκάροι» θα γίνουν, όπως ήδη έχουμε προαναγγείλλει, στο λιμάνι της Νικιάνας, στην ταβέρνα «ο Πανταζής».
[Gallery not found]Και η παλιά ελληνικής κατασκευής μηχανή «Μαλκότση»…