Νίκη ανόδου για τη Δόξα Λευκάδας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μαρ 2nd, 2014

Νίκη ανόδου για τη Δόξα Λευκάδας

Το φιλμ του αγώνα από τον Γιάννη Παπαδήμο και το Stereasports.com:

lefkadabasketpanygiriko

13.34 – To ενδιαφέρον της 18ης αγωνιστικής αλλά και σχεδόν όλης της χρονιάς στρέφεται στην Λευκάδα όπου η Δόξα υποδέχεται στις 16:30 την A.E. Λιβαδειάς με το νικητή να κάνει το μεγαλύτερο άλμα προς την Α2, καθώς οι δυο τους έχουν μείνει να μονομαχούν για αυτό το στόχο όντας ισόβαθμοι στους 31 βαθμούς. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη θα προσπαθήσει να πετύχει τη νίκη και να καλύψει και το -5 (79-74) από την ήττα της στον πρώτο γύρο στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας, ενώ η ομάδα του Παναγιώτη Ζωντού, που έχει αμφίβολο τον Θάνο Κωνσταντακόπουλο θα παλέψει να διπλασιάσει τις νίκες της κάνοντας το μεγαλύτερο βήμα ανόδου. Σε αυτή της την προσπάθεια δεν θα είναι μόνη καθώς οπαδοί της έχοντας μισθώσει πούλμαν θα βρεθούν στο πλευρό της.

Πολλοί φίλαθλοι της Λευκάδας στις εξέδρες του κλειστού γυμναστηρίου έχουν δημιουργήσει»ηλεκτρισμένη» ατμόσφαιρα σε κόσμια πάντα πλαίσια. Αξιοσημείωτη και η παρουσία των φιλάθλων της Λιβαδειάς που βρίσκονται στις εξέδρες και θα στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα. Έντονη η παρουσία των αστυνομικών δυνάμεων.

16.40 – H εντεκάδα της Α.Ε. Λιβαδειάς που θα δώσει τη μεγάλη μάχη της ανόδου στο κλειστό της Λευκάδας είναι: ΤΑΜΠΙΤΣΙΚΑΣ, ΒΕΛΙΟΣ, ΛΙΟΝΤΟΣ, ΚΡΕΜΑΝΤΗΡΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΤΟΠΟΥΖΙΔΗΣ, ΡΑΛΛΗΣ, ΜΑΡΑΝΤΟΣ, ΒΥΖΗΣ, ΚΑΡΝΑΒΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ. Σημαντική απουσία για τον coach Παναγιώτη Ζώντο ο 3ος σκόρερ της σαιζόν ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.

16.55 – H αρχική πεντάδα για την Α.Ε. Λιβαδειάς ΒΕΛΙΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΤΟΠΟΥΖΙΔΗΣ, ΡΑΛΛΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ. Τζάμπολ στις 17.00.

17.04 – Στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης 7 και 32″ για τη λήξη η Δόξα Λευκάδας προηγείται της Α.Ε. Λιβαδειάς με 7-3.

17.10 – Στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης 3 και 20″ για τη λήξη η A.E. Λιβαδειάς πλησιάζει τη Δόξα Λευκάδας στο πόντο 14-13.

17.17 – Tέλος στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Δόξα Λευκάδας να προηγείται 24-19 της Α.Ε. Λιβαδειάς.

17.25 – Στο 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης 7 και 01″ για τη λήξη η A.E. Λιβαδειάς πλησιάζει τη Δόξα Λευκάδας στο καλάθι 27-25.

17.30 – Στο 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης 4 και 51″ για τη λήξη η A.E. Λιβαδειάς παίρνει «κεφάλι» στο σκορ με 33-30 επί της Δόξας Λευκάδας.

17.42 – Tέλος και στο 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Δόξα Λευκάδας να προηγείται 40-37 της Α.Ε. Λιβαδειάς. Ισορροπημένο παιχνίδι το οποίο θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ημίχρονο στο Κλειστό της Λευκάδας, επιστρέφουμε σε λίγα λεπτά.

18.17 – Tέλος και στο 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Δόξα Λευκάδας να προηγείται 60-53 της Α.Ε. Λιβαδειάς. Λίγο τα λάθη των παικτών της Α.Ε.Λ και η αστοχία, λίγο κάποια «φιλικά» σφυριγματα της διαιτησίας υπέρ των γηπεδούχων άνοιξαν τη διαφορά υπέρ της Λευκάδας.

18.21 – Ξεκινά το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Παναγιώτη Ζώντου πρέπει να κάνουν την υπέρβαση τους για να «δραπετεύσουν» με την πολυπόθητη νίκη. Οι ηρωικοί φίλαθλοι από τη Λιβαδειά που ταξίδεψαν στη Λευκάδα δεν έχουν σταματήσει λεπτό να εμψυχώνουν τους παίκτες.

18.26 – Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης 7 και 01″ για τη λήξη η Δόξα Λευκάδας προηγείται 69-55 της Α.Ε. Λιβαδειάς.

18.28 – Πανηγυρική ατμόσφαιρα από τους φίλους της Δόξας που βλέπουν την ομάδα τους να διευρύνει συνεχώς τη διαφορά με την Α.Ε. Λιβαδειας.

18.30 – Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης 4 και 11″ για τη λήξη η Δόξα Λευκάδας προηγείται 79-61 της Α.Ε. Λιβαδειάς. Η Δόξα είναι αυτή τη στιγμή ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα.

Διαιτητές: Τσούνας – Κωνσταντινόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-37, 60-56, 84-72.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 16 (4), Αργυρός, Μαρίνος 3 (1), Κατωπόδης, Καραδολάμης 2, Σκλάβος 15 (2), Πασσαλίδης 13 (1), Μουρατίδης 21 (5), Διαμαντόπουλος 14 (2), Μπέσκας.

A.E. ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Ζωντός): Τερματζίδης 11 (3), Δημητρίου 16, Τοπουζίδης 3 (1), Ράλλης 2, Μαράντος 7 (1), Δημητριάδης 25 (3), Ταμπίτσικας 2, Βέλλιος 6.