Πρώτες εικόνες από το εκπαιδευτικό ταξίδι του ΕΠΑΛ Λευκάδας στην Ιταλία
Ομάδα μαθητών του ΕΠΑΛ Λευκάδας μαζί με δύο συνοδούς καθηγητές βρίσκεται αυτές τις μέρες στην Ιταλία σε 15ήμερο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Leonardo da Vinci με θέμα «Προστασία και διαχείριση φυσικού Περιβάλλοντος».
![]() |
![]() |
Όπως μας πληροφόρησε ο Δ/ντής του σχολείου κ. Αναστάσιος Στάμου το πρόγραμμα εξελίσσεται με επιτυχία και τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα, τόσο από την πολιτιστική περιήγηση στα μνημεία και στις πόλεις της Ιταλίας, όσο και από την διαμονή στα καλά ξενοδοχεία και την φοίτηση στην Σχολή Euroform στην πόλη Rende Cosenca.
Ρώμη και Τίβερης, Σιένα, Φλωρεντία και Άρνος ποταμός, Νάπολη και Πομπηία, είναι μέχρι στιγμής τα μέρη που επισκέφθηκαν οι μαθητές. Το πρόγραμμα τελειώνει στις 8 Μαρτίου, επιδοτείται πλήρως από το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών) και οι μαθητές αποκτούν πιστοποιητικό Europass.
[Gallery not found]