Πέτρινα σπίτια στους ορεινούς οικισμούς της ΤΚ Αλεξάνδρου
Πέτρινα σπίτια -και χαλάσματα- στους πανέμορφους ορεινούς οικισμούς της ΤΚ Αλεξάνδρου: τα Κολυβάτα και τα Μαυρογιαννάτα (Αλέξανδρος).
![]() |
![]() |
Υπάρχει ομόφωνη απόφαση του προηγούμενου ακόμη Δημοτικού Συμβουλίου για να χαρακτηρισθούν οι οικισμοί αυτοί ως παραδοσιακοί. Που βρίσκεται η υπόθεση δεν γνωρίζουμε. Η τελευταία επίσημη ενημέρωση ήταν ότι «δεν είναι εύκολη υπόθεση» και ότι θα πρέπει να γίνει χωροθέτηση αφού στον χάρτη με τα όρια των οικισμών δεν υπάρχουν συντεταγμένες, κάτι για «σταθερά σημεία» ειπώθηκε. Θα απαιτούνταν, λέει, να γίνει μελέτη και λεφτά, ως συνήθως, δεν υπάρχουν.
Να εκφράσουμε και πάλι την ευχή να μην αλλάξει ολοσχερώς «ο πολεοδομικός, αισθητικός, ιστορικός, λαογραφικός και αρχιτεκτονικός χαρακτήρας» των οικισμών αυτών, οπότε θα εκλείψει αναγκαστικά και ο λόγος χαρακτηρισμού τους ως παραδοσιακούς, γιατί παρεμβάσεις, και δη αυθαίρετες, γίνονται και θα συνεχιστούν και στο μέλλον να γίνονται.
Να επισημάνουμε επίσης ότι υπάρχουν ακόμη πολλά χωριά, στην ορεινή ιδιαίτερα Λευκάδα, που έχουν διατηρήσει σε μεγάλο βαθμό τα παραδοσιακά στοιχεία τους ως προς τη μορφή και την κατασκευή των κτισμάτων, με αντιπροσωπευτικά κτίσματα της τυπικής λευκαδίτικης αρχιτεκτονικής. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε τα χωριά και τους οικισμούς: Κατούνα, Καρυά, Βαυκερή, Εγκλουβή, Νιοχώρι, Άλατρο, Κατωχώρι, Πόρος, Δράγανο, Καλαμίτσι, Εξάνθεια, Δρυμώνας, Ρουπακιάς κ.α.
Οικισμοί που έχουν ως ώρας επίσημα χαρακτηριστεί ως παραδοσιακοί είναι τα Σύβοτα και ο Άγιος Νικήτας (ΦΕΚ Δ 594/13.11.1978).
Σχετικά με τον χαρακτηρισμό παραδοσιακών οικισμών και διατηρητέων κτιρίων (άρθρο 4 ν. 1577/1985, άρθρο 1 παρ. 2 ν.1772/1988, άρθρο 22 ν. 2300/1995) μπορείτε να διαβάσετε εδώ περισσότερα και εδώ μπορεί να αναζητήσει κανείς μέσα από το ηλεκτρονικό αρχείο του υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής τους Παραδοσιακούς Οικισμούς και τα Διατηρητέα Κτίρια σε όλη την Ελλάδα.
Οι πιο κάτω φωτογραφίες έχουν ληφθεί σε διάφορες εποχές του έτους.
[Gallery not found]
Fillipa
kalon tha eitan na katagrapsi kapios tin idioktisia auton twn spitiwn, dia tin kainourgia genia, dioti ama emeis figume ta paidia mas den tha xeroun pou pefti o Alexandros.