Ανάσταση στη Νικιάνα Λευκάδας
Πλήθος κόσμου παρακολούθησε την Ανάσταση στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρως στη Νικιάνα Λευκάδας. Παρόλο που είχε προηγηθεί στις 9.30 το βράδυ η ακολουθία της Ανάστασης στο παρεκκλήσι του Αη Δημήτρη, στον ορεινό οικισμό του Αλεξάνδρου, την οποία παρακολουθούν παραδοσιακά κάθε χρόνο πολλοί Αλεξανδρίτες.
![]() |
![]() |
Χρόνο με το χρόνο λιγοστεύουν, λόγω κρίσης μάλλον, τα εθιμικά βαρελότα που άρχισαν να πέφτουν από νωρίς και κορυφώθηκαν όταν ο παπά Σωτήρης άρχισε να ψάλει το «Χριστός Ανέστη».
[Gallery not found]